Streptozotosin ile indüklenmiş diyabetik sıçanlarda pterostilben ve resveratrolün gastroknemius kasının biyomekanik, biyokimyasal ve histolojik özellikleri üzerine etkileri
The effects of pterostilbene and resveratrol on the biomechanic, biochemical and histological parameters in streptozotocin-induced diabetic rats gastrocnemius muscle
  1. Tez No: 461151
  2. Yazar: BORA TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diyabetin iskelet kasları üzerine olumsuz etkilerinin olduğu; kas kontraktilitesini değiştirdiği ve kasılma kuvvetinde azalma meydana getirdiği görülmüştür. Diyabetik sıçanlarda, antioksidan özellikli resveratrol ve pterostilben uygulamalarının metabolik parametreleri iyileştirdiği birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı streptozotosinin (STZ) indüklediği diyabetik miyopatinin tedavisinde farklı dozlarda pterostilben (PTS) (trans-3,5-dimethoxy-4-hydroxystilbene) ve resveratrol (RSV) (trans-3,5,4'-trihydroxystilbene) uygulamasının karşılaştırmalı etkilerini araştırmaktır. Çalışmada ağırlıkları 250-300 g arasında değişen Wistar Albino türü 80 adet erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar; Kontrol, Diyabet, Diyabet+10 mg/kg PTS, Diyabet+20 mg/kg PTS, Diyabet+40 mg/kg PTS, Diyabet+10 mg/kg RSV, Diyabet+20 mg/kg RSV ve Diyabet+(10+10) mg/kg PTS/RSV olmak üzere toplam 8 gruba ayrıldı. Diyabet grubunda bulunan sıçanlara, intravenöz olarak kuyruk veninden 45 mg/dl/ml streptozotosin enjekte edildi. 5 haftalık deney süresinin sonunda gastroknemius kas preparatları çıkarıldı ve biyomekanik kayıtların alınmasına geçildi. Daha sonra iskelet kası dokularının elektron mikroskobik görüntüleri incelendi. Sıçanlardan alınan kanlardan kan glikoz, serum insülin ve malondialdehit seviyeleri analiz edildi. Sonuç olarak diyabetle birlikte azalma gösteren iskelet kası izometrik kasılma kuvvetleri PTS antioksidan uygulamalarıyla RSV antioksidan uygulamalarına göre daha fazla artış gösterdi. Ayrıca kan glikoz, serum insülin ve malondialdehit düzeylerinin PTS uygulamalarında daha çok normale yaklaştığı görüldü. Antioksidan tedavisi uygulanan diyabetik sıçanların elektron mikroskobik görüntülerine bakıldığı zaman, Mix grubunun Tip-1 DM'deki iyileştirici etkisinin diğer gruplara nispeten daha iyi olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
It was observed that adverse effects of diabetes on skeletal muscles such as changed muscle contractility and decreased in contractile force. Several studies have been shown that the applications of antioxidant resveratrol and pterostilbene enhanced the metabolic parameters in diabetic rats. The aim of this study is investigation of the effects of pterostilbene (PTS) (trans-3,5-dimethoxy-4-hydroxystilbene) and resveratrol (RSV) (trans-3,5,4'-trihydroxystilbene) applied at different doses in the treatment of streptozotocin-induced diabetic myopathy. In our study were used 80 rats of Wistar albino species ranging in weight from 250-300g. Rats, Control (n=10), Diabetes (n=10), Diabetes+10mg/kg PTS (n=10), Diabetes+20mg/kg PTS (n=10), Diabetes+40mg/kg PTS (n=10), Diabetes+10mg/kg RSV (n=10), Diabetes+20mg/kg RSV Diabetes+(10+10) mg/kg PTS/RSV (n=10) were divided into 8 groups. Streptozotocin (STZ) was injected from the tail vein of rats 45 mg/kg/dl in diabetic groups. At the end of 5-week experiment period, gastrocnemius muscle preparations were removed quickly and biomechanical recordings were taken. Then it was recorded electron microscopy images of tissues taken from the rat gastrocnemius muscle preparations. Blood glucose, serum insulin and malondialdehyde levels were analyzed taken blood from rats. As a result, PTS applications have increased more than RSV applications that the skeletal muscle isometric contraction forces decreased with diabetes. In addition, blood glucose, serum insulin and malondialdehyde levels were more normalized in PTS applications. When the electron microscopic images of diabetic rats treated with antioxidants were examined, the healing effect of the Mix group in Type-1 DM was relatively better than in the other groups.