Belediye halkla ilişkilerinde sosyal medya kullanımı: Konya ilçe belediyeleri üzerine bir analiz
Using of social media in municipal public relations: An analysis on Konya district municipalities
- Tez No: 653832
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Belediyeler demokrasi anlayışının yerel anlamda temsilcisidir. Seçim yoluyla belirli bir süre ile sınırlı olmak üzere göreve gelen belediyeler; bu süre zarfında toplumsal sorunları çözmek, sorumlu olduğu yörenin gelişmesini sağlamak ve yaşamın yüksek kalitede devamı açısından ihtiyaç duyulan hizmetleri sunmakla görevlidir. Bununla birlikte belediyelerin yetkisi ve sorumluluğu içerisinde kalan bir diğer konu da halkla etkin iletişimdir. Belediyeler başta kendi sorumlulukları içerisinde yer alan kişi ve kuruluşlar olmakla birlikte tüm birimler ile iletişim içerisinde olmakla görevlidirler. Böylelikle hizmet sunma ve sorunları tespit etme anlamında önemli kazanımlar elde ederler. Kurumsal iletişime yönelik pek çok yöntem olmakla birlikte günümüzde iletişimin en önemli yollarından bir tanesi olan sosyal medya uygulamaları, kurumsal iletişim konusunda da hakim konuma gelmiştir. Neredeyse her kurum sahip olduğu sosyal medya hesabı sayesinde iletişim kurmak istediği kitleye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu özelliği ile sosyal medya kurumsal iletişim konusunda günümüzde önde gelen iletişim yöntemlerinin başında gelmektedir ve teknolojinin gelişmesi, ulaşılabilirliğinin artması ile birlikte bu özelliğini de sürdürmesi beklenmektedir. Bu çalışmada Konya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ve nüfus yoğunluğu 10.000 ve üzeri olan 21 ilçe belediyesinin Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube sosyal medya hesapları, 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihleri arasında içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Yapılan araştırma neticesinde genel anlamda ilçe belediyelerinin sosyal medya hesaplarını kullanmayı tercih ettiği ancak başarılı bir iletişim kurma ve devam ettirme konusunda eksikliklerinin olduğu gözlenmiştir. Belediyelerin sosyal medya paylaşımlarını sistematik hale getirmeleri ve etkileşimi yüksek paylaşımları belirli periyodlar halinde gerçekleştirmelerinin kendilerine ve içerisinde yer aldıkları topluma değer katacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Municipalities are local representatives of the understanding of democracy. Municipalities appointed by election for a limited period of time; During this period, he is responsible for solving social problems, ensuring the development of the region he is responsible for, and providing the services needed for the continuation of life with high quality. However, another issue that remains within the authority and responsibility of municipalities is effective communication with the public. Municipalities are responsible for communicating with all units, primarily individuals and organizations that are within their own responsibilities. In this way, they gain important gains in terms of providing service and detecting problems. Although there are many methods for corporate communication, social media applications, which are one of the most important ways of communication today, have also become dominant in corporate communication. Almost every institution can easily reach the audience they want to communicate with thanks to their social media account. With this feature, social media is one of the leading communication methods in corporate communication today and it is expected to continue this feature with the development of technology and increase in accessibility. In this study, the Instagram, Facebook, Twitter and Youtube social media accounts of 21 district municipalities with a population density of 10,000 and above within the boundaries of Konya Metropolitan Municipality were analyzed using content analysis method between January 1 and March 31, 2020. As a result of the research, it was observed that in general, district municipalities prefer to use their social media accounts but they lack successful communication and maintaining. It is thought that if municipalities systematize their social media posts and make highly interactive posts in certain periods, it will add value to themselves and the society they are a part of.