An OpenSEES graphical user interface for structural dynamics instruction
Yapı dinamiği eğitimi için OpenSEES grafik kullanıcı arayüzü
- Tez No: 653883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez kapsamında, yapı dinamiği eğitiminde kullanmak amacıyla OpenSEES platformu için bir grafik kullanıcı ara yüzü oluşturulmuştur. Bu grafik kullanıcı ara yüzü, MATLAB App Designer yazılımı kullanılarak hazırlanmış olup, OpenSEES platformu için analiz girdi dosyalarının hazırlanmasını ve analiz sonuçlarının görselleştirmesini sağlamaktadır. Hazırlanan grafik kullanıcı ara yüzü, iki araç içermektedir. İlk araç, farklı tipte sismik izolasyon sistemi atama seçeneği ile düzlem çerçevelerin zaman tanım alanında doğrusal analizinde kullanılabilmektedir. İkinci araç ise düzlem çerçevelerin itme analizi için kullanılabilmekledir. Geliştirilen araçlar ile inşaat mühendisliği öğrencilerinin yapı dinamiği ve deprem mühendisliği ile ilgili bilgilerini geliştirmeleri amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında geliştirilen grafik kullanıcı ara yüzü, açık kaynaklı bir analiz platformu olan OpenSEES ile düzlem çerçeve sistemlerin modellenmesi, analizi ve analiz sonuçlarının görselleştirilmesi için gerekli programlama yükünü azaltmakta ve öğrencilerin parametrik çalışma yapmasını kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
A Graphical User Interface (GUI) for OpenSEES platform for structural dynamics education was created within the scope of this thesis. The Graphical User Interface (GUI) was created using Matlab App Designer to create analysis input files and to visualize analysis results. The graphical user interface includes two seperate tools. The first tool can be used to conduct linear time history analysis of plane frames with different seismic isolation systems. The second tool can be used to conduct pushover analysis of plane frames. These tools are aimed to improve the knowledge of çivil engineeering students in the fields of structural dynamics and earthquake engineering. This thesis shows that the apps will help the structural engineering students to improve their knowledge about the dynamic and static problems. This thesis shows that the apps help the user also to save time by trying different modellings in short time with no need to learn the OpenSEES programming language. The graphical user interface developed in this thesis significantly decreases the required programming load in the modelling, analysis and the visualization of the analysis results of plane frame systems with the open source analysis platform OpenSEES, making it easier for students to conduct parametric studies.