The contribution of perceptual disfluency in auditory and visual modalities to actual and predicted memory performance
İşitsel ve görsel kanallardaki algısal bozuklukların asıl ve tahmin edilen belleğe etkisi
  1. Tez No: 653882
  2. Yazar: ECEM EYLÜL ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİ BESKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki algısal akıcılığın bozulması insanların bellek performanslarıyla ilgili tahminlerini ve bazen de asıl bellek performanslarını etkiliyor. Fakat algısal akıcılık birden fazla duyusal kanalda bozulduğu zaman asıl belleğin ve bellek tahminlerinin nasıl etkileneceğini daha önce araştırılmamış bir konudur. Bu araştırma farklı duyusal kanallardaki akıcılığı bozan algısal bozuklukların insanların gelecek bellek performanslarıyla ilgili tahminlerini ve gerçek belleklerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Üç deney içinde katılımcılara yemek tarifleriyle ilgili kısa videolar izletilmiştir ve ilerideki bellek testi için bu videoları akıllarında tutmaları istenmiştir. Video kullanarak görsel ve işitsel bilginin aynı anda iletilmesi sağlanmıştır. Ayrıca her videodan sonra gelecek bellek performanslarıyla ilgili tahminde bulunmaları istenmiştir. Videolar ya akıcı halleriyle ya kanallardan biri ya da ikisi birden bozulmuş halde gösterilmiştir. Birinci deneyde denekler için desen kullanılmıştır ve 4 test serisi boyunca tüm katılımcılar 4 farkı yemek tarifine de maruz bırakılmıştır. Sonuçlar sadece işitsel kanaldaki algısal bozukluğun bellek tahminlerini etkilediği göstermiştir ve katılımcıların işitsel kanalın bozuk olduğu durumlardaki bellek tahminleri diğer durumlara göre daha düşüktür. İkinci deneyde kullanılan manipülasyonun denekler arası desen kullanıldığı zaman ne sonuç vereceğine bakılmıştır ve bu desende bellek tahminlerinin değişiklik göstermediği bulunmuştur. Üçüncü deneyde materyaller arasındaki mantıksal sıralama kaldırıldığı bulunan etkinin değişip değişmeyeceği incelenmiştir. Bunun için ilk iki deneyde kullanılan yemek tariflerinden birbirlerinden alakasız adımlar seçilerek katılımcılara izletilmiştir. Mantıksal sıralama kaldırıldığından katılımcıların bellek tahminlerinin hem işitsel hem de görsel kanallardaki algısal bozukluklardan etkilendiği fakat işitsel kanaldaki bozukluğun etkisinin daha fazla olduğu görülmüştür. Katılımcıların gerçek bellek performansları bu üç deneyde yapılan manipülasyonlardan etkilenmemiştir. Sonuç olarak bu araştırma işitsel ve görsel kanallardaki akıcılığı bozan algısal bozuklukların katılımcıların bellek tahminlerini etkilediğini ama işitsel kanaldaki bozuklukların etkisinin daha önemli olduğunu göstermiştir. Tüm bu sonuçlar algısal akıcılık hipotezi ve bellek tahminlerinin oluşumuna katkı sağlayan birden fazla ipucu olabileceği teorisi ile açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Research has shown that perceptual disfluencies may affect both actual and predicted memory performance. However, the contribution of perceptual disfluency in multiple modalities to actual and predicted memory has not been investigated and different perceptual modalities may affect these variables to varying extents. The current study investigated how disfluency in visual and auditory modalities may influence actual and predicted memory performance. In a set of three experiments, participants were presented with food recipes in visual and auditory modalities through short clips and were asked to remember these recipes for a later memory test. They also made judgments about the memorability of clips during encoding. The clips were presented in an intact form in visual and auditory modalities, or were distorted in one or both of the modalities. Experiment 1 used a within-subjects design with four study-test cycles, where participants were exposed four complete food recipes. Results revealed that only the distortions in the auditory modality lowered participants' memory predictions. Experiment 2 used a between-subjects design, in which participants were continually exposed to the same type of perceptual fluency/disfluency condition. This type of design failed to influence memory predictions. For Experiment 3, unique and unrelated steps from different food recipes were selected to eliminate the effect of logical order between items. When the logical order was eliminated, both visual and auditory disfluencies lowered participants' JOLs, but auditory disfluency affected JOLs more than visual disfluency. Actual memory performance remained unaffected in all three experiments. This study demonstrated that distortions in both modalities jointly affect the JOLs, even though distortions in auditory modality seem to be more effective. The results are discussed in the light of the perceptual fluency hypothesis as well as the use of multiple cues in making memory predictions. When more than one perceptual cue is used, one of the cues might outweigh the other cue under certain conditions.