Türkiye için mutluluk ve memnuniyet haritalarının tasarımı
The design of the happiness and content maps for Turkey
  1. Tez No: 439604
  2. Yazar: ASLI ÜNAL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET UFUK ÖZERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mutluluk ve yaşam memnuniyeti kavramları, dünya genelinde felsefe kapsamında çok eskiden bu yana, çeşitli boyutlarıyla ele alınan bir konudur. Mutluluk kavramı, yıllar içinde bireylerin maddi veya manevi değerleriyle kendi içinde duyduğu öznel beğeniden, toplumun takdirini kazanacak değerlere sahip olmasına, bunların çeşitli oranlardaki bileşimine, sürdüğü yaşam biçiminden memnuniyete kadar çeşitli görünümleriyle ortaya konulmuştur. Oysa günümüzde mutluluğu ele alırken algılanan mutluluk, yani bireyin kendi içindeki, kendine özgü değerlendirmenin bir çıktısı olarak kendisini mutlu olarak hissedip hissetmemesi önem kazanmıştır. Yaşam memnuniyeti ise, kişinin sürdürdüğü hayatı bir bütün olarak olumlu bir şekilde değerlendirmesi anlamında kullanılmaktadır. Yaşam Memnuniyeti Araştırması ile Türkiye'deki bireylerin öznel mutluluk algılaması, sağlık, sosyal güvenlik, örgün eğitim, çalışma hayatı, gelir, kişisel güvenlik, adalet, ulaştırma hizmetleri, kişisel gelişim gibi temel yaşam alanlarındaki memnuniyetleri ölçülmekte ve bunların zaman içindeki değişimi takip edilmektedir.Günümüzde bilgi teknolojileri hızla gelişmekte ve yeni kullanım alanları ortaya çıkmaktadır. Geomatik Mühendisliği'nin çalışma alanlarından biri olan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yaşanan gelişmelerden etkilenen alanlardan biridir. Coğrafi bilgiyi toplayan, saklayan, yöneten ve sunan bütüncül bir bilgi sistemi olan CBS, günümüzde konumsal ve konumsal olmayan veri/bilgileri işleyen önemli bir işleve sahiptir. Bilgi teknolojilerinin günümüzde yeryüzünde yaşayan çoğu insan tarafından aktif bir şekilde kullanılması CBS'yi de etkilemektedir. CBS ile farklı alanlardaki istatistiki bilgiler konumsal olarak görselleştirilmekte ve bu sayede veriler kullanıcılar için daha anlamlı hale gelmektedir. Türkiye ile ilgili yapılan tez çalışmasının amacı, genel harita tasarımı ile mutluluk ve memnuniyet haritalarının, kullanıcı tarafından en basit şekilde algılanması ve yorumlanması için, nasıl tasarlanması gerektiğinin tartışılması ve öneride bulunulmasıdır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde genel harita bilgisi ( the basic knowledge of maps)ve haritada bulunması gereken kriterler ve bu kriterlerinin hangi amaçla harita üzerinde bulunup bulunmaması gerektiği tartışılmış, coğrafi bilgi sistemleri, istatistiksel tabanlı harita sunumları, yaşam kalitesi, mutluluk ve yaşam kalitesini etkileyen faktörler hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde genelleştime, işaretleştirme ve üretim sürecini içeren genel harita tasarımı bilgisi açıklanarak, kartoğrafik açıdan mutluluk/memnuniyet haritaların tasarımında veri/bilgi sınıflandırması ve işaretleştirilmesi anlatılmıştır. Üretilen haritalar için Türkiye ile ilgili istatistiki bilgiler kullanılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde Yaşam Kalitesi , Mutluluk ve Yaşam Kalitesini Etkileyen Faktörlere Değinilmiş ve TUİK in Yaşam Memnuniyeti Araştırmasının Tarihçesi Hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin dördüncü Bölümünde Türkiye İstatistik Kurumundan(TUİK) temin edilen 2003-2014 yılı ve 2003-2015 yıllarına ait verilerde düzenleme yapılarak zaman serileri oluşturulmuştur. Bu bölümde Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2003-2015 yıllarında yapmış olduğu“Yaşam Memnuniyeti”anketi verilerinden faydalanılarak bireylerin mutluluk ve yaşam memnuniyetleri araştırılmıştır.Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın amacı, Türkiye'deki bireylerin genel mutluluk düzeyine ilişkin algısını, temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyetini ve kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek ve bunların zaman içindeki değişimini takip amacıyla 2003 yılından itibaren her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Araştırma sonuçları Türkiye, kent ve kır ayrımında verilmektedir. Anket kapsamında, örneğe çıkan hanelerdeki 18 ve daha yukarı yaştaki kişiler ile görüşme yapılmaktadır. 2015 yılında 9397 kişi ile görüşülmüştür. Yaşam memnuniyeti araştırma sonuçlarına göre, 2004–2014 döneminde, Belediye Hizmetlerinden Memnuniyet başlığı altında Şebeke suyu hizmeti ,Çöp ve çevresel atık toplama hizmeti, Kanalizasyon hizmeti, Toplu taşıma hizmeti, Yeşil alanların miktarı, Yol/kaldırım yapımı hizmetleri için ve 2003-2014 döneminde Arkadaş ilişkilerinden memnuniyete ait İnfografikler TÜİK ten alınan çok memnun ve memnun verileri memnun olarak memnun değil ve hiç memnun değil verileri de memnun değil olarak yeniden düzenlenerek zaman serileri hazırlanmıştır. Beşinci bölümünde Türkiye ile ilgili istatistiki bilgiler ile, İstatistiksel tabanlı harita sunumlarından renk tonlu haritalar (choropleth map) kullanılarak belediye ve kamu hizmetleri için memnuniyet haritaları ve Türkiye için mutluluk haritası üretilmiştir.Tez kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu sitesinde yer alan il düzeyinde yaşam memnuniyeti istatistik verileri kullanılmıştır. İlki 2003 yılında hane halkı bütçe anketi'nde ek bir modül olarak uygulanan 2004 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan yaşam memnuniyeti araştırması, 2013 yılında ilk defa il düzeyinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında, Türkiye genelinde 125 720 haneye gidilerek, 18 ve daha yukarı yaştaki 196 203 birey ile yüz yüze görüşme yapılarak genel kamu hizmetleri altında yer alan belediye hizmetleri sonuçları, il sınırları içindeki bütün belediyelerin hizmetlerini kapsamıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise, CBS yazılımları yardımları ile oluşturulan kartografik haritalar ile kullanıcılara konu ile ilgili kolay yorumlama yapmak ve bunun yanında çözüme hızlı ve sağlıklı bir şekilde ulaşmaları sağlanarak alana ilişkin noktasal işaretlerin sadece ilgili alanın ağırlık merkezine yerleştirilmesi, işaretlerin ölçeklendirilmesi, işaretlerin birbirini örtmesi gibi haritaların anlaşılırlığını önemli derecede etkileyen tasarım problemlerinin çözümüne yönelik yazılımlar için yazılımın kullanıcıya elle müdahale etme olanağı sağlaması yardımcı araçların geliştirilmesi önerilmiştir
Özet (Çeviri)
The meaning of happiness and pleasure of life has been discussed in a philosofical point of view since the begining of time.Happiness ,has changed from people's moral and material values in subjective taste to public appreciation. However ,nowadays, happiness can be classified how a person feels himself,the pleasure of life can be considered a whole in a positive way. The reserach for the pleasure of life measures the subjective happiness, health, social security, education, work , income, personal security, justice, transportation services, personal improvement of the population in Turkey. Information technologies are improving fastly nowadays and new areas of usage is being discussed. CBS (geographical information system) is one of the work fields of Geomatics engineering. CBS is a system which collects, manages, preserves information It has an important role to save the location based and/or non-location based information.The usage of information Technologies by the people nowadays also effects CBS system. Gepraphical informatian systems are the automatic systems which the data on the planet is the being kept in, storaged, called back, analysed and exposed.In the survey The maps which is based on statistical information is used.These are fixed colored maps, color toned maps, proportionally signed maps, dotted maps, chart maps. The purpose of the survey about Turkey is to analyse the maps of content and maps of pleasure with the general map designe and to help teh users to understand how maps are being analysed. This study consists of five sections.In the introduction part general map information ,the criteria that sholud be in the map and the purposes of this criteria to be placed in the mapa are being discussed. In the second chapter ,general map design is being explained which includes the generalization and production process and it is also explained the classification of the data/information in the maps on a happiness/pleasure basis. The main purpose of the design of maps is to deliver the information to the user, to make the information understandable, readable and reachable in an esthetical way.The design of the maps which is formed within the scale and the purpose is a production process with a lot of parameters. This process: -the presentation of the planet coded with signs with the help of the maps. -to choose the objects according to the scale of the map. -the creation of the objects of the maps for a purpose. -to obtain the esthetical and understandable elements. The three main elemnts of the design of the maps are generalization, symbolozitaion and production generalization in the process of the design of the maps consist of simplification, exaggeration, postponoment, unification in a geometeical way and choose/eliminate. Every sign has an information in it. The shape and meaning of the signs has aspecific relationship in between like the object they show on the planet and the sign itself. The planet is being shown by cartographical signs.Visualization is a whole of the communication with the graphical signs, the usage of new technologies and perception. The statistical information is being used about Turkey for the produced maps. The statistical information is visualized on a locational basis by CBS so that the data is being more useful for the users. In the third section the quality of life/hapiness and the factors which effects the quality of life has been referred. The pleasure of life and happiness is always a for philosopy and literature but in a scientific level at understanding and the problems of measure can be seen for it in 20th century. Nowadays this subject is being analysed by economics, sociology and social sciences and medicines.The meaning of hapiness has been transformed from the perspective of Single person with his material and emotianl values to the values which has been appreciated by the society. However the happiness we know today is being examined as a value which is seen by person himself . The pleasure of life is to be happy within conditions person lives in. There is an important difference between happiness and pleasure of life. Happiness is more related to future, the pleasure of life is related to present time. Moreover social connection sexual interest access to be in the nature, reading, listening to music nutrition and drinking factors effect the pleasure of life in a positive way. There are five factors which effect the happiness and the pleasure of life. • positive self-confidince • the power of conteal • to be socialized • to be optimist • positive social relationships Positive self-confidince: to have positive thoughts about ourselves is the most important factor which effects our lives. The high self-confidence is helping us to develop our relationships, to be open to success and evolution as well as to fell positive emotions and to deal with problems. The power of conteal:the feeling of conteal makes a person feel good, happy and relaxed.To have the situations in our life under control makes us strong, it motivates us to reach our goals, to see the future with hope and courage us. To be socialized:According to a survey made betwenn university students it has been asked to them how they feel themselves after getting lessons for a week 3 means happy and 0 means to be new in the survey. It is seen that thepeople are more opened to fell positive emotions, to be more socilized and to be more socialized students score themselves 2 over 3. On the other hand the less socialized people score themselves. These results show that more socialized people see themselves happier than the ones who is less socialized. It is because the more socialized people are more opened to feel positive emotions, to be more socialized and to be more positive. To be optimist:People who is more optimist, sees the future positive and makes themselves happier. They trust themselves to live their lives. On the other hand, the happinesswhich is not ralistic, can cause not to se the risks and to ignore the signals for degree. These results show that more socialized people see themselves happier than the ones who is less socialized.It is because the more socialized people are more opened to feel positive emotions, to be more socialized and to be more positive. In the fourth section, the time series formed according to the data are being between 2003-2014 and 2003-2015 years obtained by Turkish Statistical İnstitute. The survey made by Turkey Statistical Institute 2013-2015 with time series is being used to find out people's happinesss and the pleasure in life. The purpose of the survey is to measure the general happiness level of the people in Turkey, the content at their aresas of living and the content of theri areasof public services.These data is being measured in every year since 2003. The results at the survey is shown by city and town basis. The persons who is over 18 years old is being interwieved in 2015, 9397 people is being talked about with. According to the results at the pleasure of the life survey between 2004-2014 under the name of municipality services, mains water services, environmental waste and collection services, public transport services, sewage services, road and pavement services and in between 2003-2014 period, friendship happiness related infographics has been designed with time series the question are about the general puclic services and the results of the municipality services within the city. In the fifth chapter of this thesis, it is explained how the maps are being created with the program.The statistical information is being used fror social security services. In this thesis the statistical data which is on the website of Turkey Statistical institute is being used. The first of the survey was in 2003 and it has been made every year since 2004 as an add on to the budget survey. This pleasure of life survey is made in 2013 on a city basis within this survey, 125 720. Houses are visited and 196 203 people are being talked with who is over 18 years old. The pleasure of life or happiness is a subject of philosophy and literature, however it becomes a subject for the scientific reserach study in 20th century due to measue problems. The maening of happiness was the likeness of people in a materialistic/socia values of the person himself. However nowadays the happiness is an evoluation of inner himself, the importance of the feeling of happiness matters. In the results and suggestion section, maps of content is being explained for public services using choropleth maps . In order to make simple comments by the users, to reach the solution in a fast and steday way, to scale the marking, to match the accordance in marking, cartographic maps created with the help of CBS software. Moreover, to solve the creation problems in design, it is suggested to use the software manually and to upgrade the tools for it.