Okul öncesi öğretmen adaylarının empati düzeylerinin algılanan duygusal istismar düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact level of pre-school teacher candidates on the perceped sensitive abuse level
- Tez No: 653912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmen adaylarının empati düşüncelerinin algılanan duygusal istismar davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma deseninden ilişkisel tarama deseni ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin empati seviyelerini belirlemek amacıyla Bora ve Baysan-Arabacı tarafından 2009 yılında Türkçe'ye uyarlanan "Empati Ölçeği'' kullanılmıştır. Aynı zamanda öğretmenlerin duygusal istismar algılarını ölçebilmek için ise; Ersanlı, Yılmaz ve Özcan tarafından 2013 yılında geliştirilen Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği (ADİÖ) kullanılmıştır. Araştırma 2017-2018 akademik yılında İstanbul'da bulunan devlet ve özel (vakıf) üniversitelerinde Okul Öncesi Öğretmenliği programının 1. 2. 3. ve 4. sınıfına devam eden toplam 350 lisans öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Çalışmada kullanılan verilerin 173 özel (vakıf) 177'i devlet üniversitesine yapılmıştır. Araştırmada, betimleyici ve karşılaştırmalı istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Hazırlanan anket SPSS 22.0 for Windows paket programında güvenirlik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi öğretmen adaylarının empati düzeyleri ile algılanan duygusal istismar düzeyleri arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of pre-school teachers' empathy thoughts on perceived emotional abuse behavior was investigated. The research was carried out with the survey method.“Empathy Scale”, which was adapted to Turkish in 2009 by Bora and Baysan-Arabacı, was used to determine teachers' empathy levels. At the same time, in order to measure teachers' perceptions of emotional abuse; Perceived Emotional Abuse Scale (ESSS) developed by Ersanlı, Yılmaz and Özcan in 2013 was used. The research was conducted on a total of 350 undergraduate students attending the1st 2nd 3rd and 4th grade of the Preschool Teaching program of at puplic and private foundation universities in Istanbul in the 2017-2018 academic year. Of the data used in the study, 173 private (foundation) 177 were made to the state university. Descriptive and comparative statistical analysis methods were used in the research. The prepared questionnaire was subjected to reliability analysis in SPSS 22.0 for Windows package program. According to the research, it is determined that there is a positive and low-level relationship between the empathy levels of preschool teachers and perceived emotional abuse levels.