Bir tekstil işletmesinde simülasyon optimizasyon yaklaşımı ile hat dengeleme çalışması
Line balancing study by simulation optimization approach in a textile company
  1. Tez No: 653917
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Emek yoğun çalışan konfeksiyon işletmelerinde kaynaklar ve çalışanlar etkin bir şekilde kullanılamamaktadır. Bu durum hat üzerinde dengesiz iş akışlarına ve darboğaz problemlerine yol açmaktadır. Bu problemler üretimin verimliliğini ve kalitesini düşürdüğü için, maliyetlerin artmasına, terminlerin gecikmesine ve bu da müşteri kayıplarına sebep olmaktadır.Bu çalışma Denizli'de faaliyet gösteren bir konfeksiyonişletmesinde gerçekleştirilmiştir. Üretim hattındaki gözlemler sonucu, işletme içerisinde kaynakların etkin kullanılamaması, verimsiz çalışan işgücü, üretim miktarının düşük olması, üretim hatlarında darboğazların oluşması gibi durumlar hat dengeleme problemini ortaya çıkarmıştır. Bu olumsuzlukları gidermek ve işletmenin kapasitesini artırmak için işletmedeki mevcut durum simülasyonla modellenmiş ve analiz edilmiştir. Daha sonra 3 farklı senaryo altında sistem davranışı gözlenmiş ve bu senaryolardan elde edilen sonuçlar sıralı konumsal ağırlık yöntemi ile yapılan hat dengeleme sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda sıralı konumsal ağırlık yönteminin hem üretim kapasitesi hem de maliyet açısından en iyi sonucu verdiği görülmüştür. Yapılan iyileştirme sonucunda işgücü kapasite kullanım oranı%21 artmış, günlük üretim miktarı 863 adetten 1052 adete yükselmiş ve işletmenin kar oranı ise %23 artmıştır.
Özet (Çeviri)
Resources and labors cannot be used effectively in ready-made garment companies. This situation leads to unbalanced work flows and bottleneck problems on the line. Since these problems reduce the efficiency and quality of the production, it leads to increased costs, delay of deadlines and this leads to customer losses. This study was carried out in a garment company operating in Denizli. As a result of the observations in production line, situations such as inefficient use of resources within the enterprise, inefficient workforce, low production amount, and bottlenecks in the production lines raised the line balancing problem. The current situation in the company has been modeled and analyzed by simulation in order to eliminate these problems and increase the capacity of the company. Then, system behavior was observed under 3 different scenarios and the results obtained from these scenarios were compared to the line balancing results used the sequential positional weight method. It was observed that the sequential positional weight method yielded the best results in terms of both production capacity and costs. As a result, the daily production rate has been increased from 863 to 1052, the labor usage rate has been increased by 21%, and the profit rate of the company has been increased by 23% with the improvement in the line balancing.