Exchange rate regime, world oil prices, and the Mexican economy
Döviz kuru rejimi, dünya petrol fiyatları ve Meksika ekonomisi
- Tez No: 653955
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi, Politikası ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez, Ocak 1992'den Aralık 2019'a kadar olan dönemi göz önünde bulundurarak, Meksika döviz kuru rejiminin, petrol fiyatlarındaki şokların yerel ekonomik performansı nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışmada yer verilen ampirik araştırma sonuçları, pozitif petrol fiyat şokunun yerel para biriminin değerini ve üretimi arttırırken faiz oranları ile fiyatları da yükselttiğini göstermektedir. Bununla birlikte, döviz kuru kanalının kapatılmasıyla beraber faiz oranlarının ve fiyatların daha da arttığı gözlemlenmektedir. Ancak üretim üzerindeki etkinin döviz kuru rejimi ile orantılı olarak değiştiğine dair istatiksel olarak anlamlı herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Bu sonuç, düşük enflasyon taahhüdü olan bir ülkenin durumu ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the effects of the exchange rate regime of the Mexican economy on how the oil price shocks affect the domestic economic performance by considering the period from January 1992 to December 2019. The empirical evidence reported here reveals that a positive oil price shock appreciates the local currency, increases the interest rate, output, and prices. Furthermore, once the exchange rate channel is closed, an increase in the interest rate and prices will be higher. However, we could not find statistically significant evidence that the effect on output does change with the exchange rate regime. This conclusion is parallel of a country that has a low level of inflation commitment.