Green museums: An introduction and a possible implementation in Ankara
Yeşil müzeler: Giriş ve Ankara'da olası bir uygulama
- Tez No: 653956
- Danışmanlar: PROF. DR. DOMINIQUE KASSAB TEZGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, yeşil müze kavramını tanıtmak ve incelemek, bu konu ile ilgili kaynakları gözden geçirmek, bir vaka incelemesi olarak Ankara'da bir yeşil müze olasılığını değerlendirmek ve bunun uygulanmasında önerilerde bulunmak amacıyla yazılmıştır. Son zamanlarda, iklim değişikliği tehdidinin ciddiyeti“yeşil”ve“sürdürebilirlik”kavramlarını öne çıkarmıştır. Yeşil bina ve müze uygulamaları bu kavramları hayata geçirmek üzere oluşmuştur. Tezde yeşil bina ve yeşil müze tarihi tartışılmakta ve bunların zaman çizelgesi sunulmaktadır. Binaların ve müzelerin, çevre dostu inşaları ve uygulamaları için birçok uluslararası ve yerel yeşil bina sertifikasyon sistemleri geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezde, bu sistemlerden en bilinen ve yaygın olarak kullanılan LEED'in kriterlerine başvurulmuştur. Ardından, yeşil bir müze olabilmek için gereken koşullar incelenmiştir. Bunlardan bazıları, suyun ve enerjinin verimli kullanımı, yenilenebilir enerji kaynakları, sürdürülebilir malzeme seçimi ve atık yönetimidir. Bu çevre dostu uygulamaların yanında, yeşil bir müze ayrıca sürdürebilir bir dünya için eğitim vermeli ve yeşil teknikleri sergilerinde de kullanmalıdır. Bu ilkelere uyan yeşil müzeler ağırlıklı olarak ABD'de bulunmaktadır. Türkiye'deki tek örnek ise Konya Tropikal Kelebek Bahçesidir. Ankara ve çevresindeki müze yetkilileri ile yeşil müze kavramıyla ilgili bilgileri ve farkındalıkları konusunda bir saha çalışması yapılmıştır. Saha çalışmasının sonuçları göstermiştir ki, yeşil müze konusu Ankara'da fazla bilinmemektedir. Aslında, vaka çalışmasına göre Ankara'da bir yeşil müze açılması olasılığı oldukça fazladır. Yeşil binalarla ilgili danışmanlık firmaları, çevre dostu malzeme üreticileri, yerel ve doğal yapı malzemesi ve yeterli miktarda örnek bulunması, Ankara'da bir yeşil müze açılmasını kolaylaştırıcı etkenlerdir. Ankara'da yeni bir müze inşaat edilebileceği gibi birçok eski yapı da yeşil müzelere dönüştürülebilir. Çevre sorunlarının giderek çoğaldığı günümüzde Türkiye'de ve Ankara'da müzelerin yeşil ilkeler uygulaması artık bir seçenek değil, zorunluluk haline gelmiştir. Bu tezin, yeşil müzeler ile ilgili farkındalık yaratması ve yaşama geçirebilecek kaynakları tanıtması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores study the concept of green museums, reviews informational resources on this topic, evaluates the possibility of a green museum in Ankara as a case study and makes suggestions about its implementation. Recently, the severity of the threat of climate change has highlighted the concepts of“green”and“sustainability”. Green building and museum practices emerged to bring these concepts to life. The thesis includes a discussion as well as a timeline on the history of green buildings and green museums. Many international and local green building certification systems have been developed and started to be used for the environmentally friendly construction and implementation of buildings and museums. In this thesis, the criteria of LEED, which is the most known and widely used of these systems, are consulted. Then, the principles required to become a green building, hence a green museum are examined. Some of these are sustainable material selection, efficient use of water and energy, renewable energy sources and waste management. In addition to these green practices common to any green construction, a green museum should also use green exhibition techniques and provide education for a sustainable world. Green museums following these principles exist mainly in the USA. The only example in Turkey is the Konya Tropical Butterfly Garden. A survey was carried out with museum officials in and around Ankara about their awareness and knowledge of the concept of green museums. According to the survey, the subject of green museums is not known much in Ankara. However, the possibility of a green museum in Ankara is very favorable as I demonstrate in my case study. The existence of environmentally conscious consulting firms, eco-friendly material producers, local and natural building materials, and sufficient examples of green buildings are the factors that would facilitate the opening of a green museum in Ankara while a new museum building could be built, many old buildings could be renovated and turned into green museums as well. It has become a necessity, not an option, for museums in Turkey and Ankara to practice green principles because of the increasing environmental problems at present. This thesis is expected to contribute to the creation of awareness of green museums and to serve as an introduction to resources for realizing them.