Doğu Akdeniz Bölgesi'nde renkli greyfurt yetiştiriciliğinde sorun olan zamklanma hastalığı (Phytophthora citrophthora (smith ve smith leonian)'ın yaygınlığı, önemi ve koruma yolları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 65397
  2. Yazar: FULYA BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZ Bu çalışmada, turunçgillerde gövde zamklanması, kök çürüklüğü ve meyvelerde kahverengi çürüklüğe sebep olan Phytophthora citrophthora (Smith ve Smith) Leonian' nın Doğu Akdeniz Bölgesi renkli greyfurt alanlarındaki yaygınlığı, farklı sulama sistemlerindeki populasyon dalgalanmaları ve sera koşullarında bazı sistemik fungisitlerin hastalık etmenine etkileri araştırılmıştır. Yapılan sön/ey çalışması sonucunda hastalığa en duyarlı çeşidin renkli greyfurtlardan Star ruby olduğu belirlenmiştir. Hastalığa en duyarlı olan Star ruby çeşidiyle kurulmuş dört farklı sulama sistemine sahip bahçelerde topraktaki populasyon düzeyinin saptanması amacıyla Eylül 96, Aralık 96, Mart 97, Haziran 97 tarihlerinde yapılan topraktan izolasyonlar sonucunda en düşük inokulum düzeyi 4.62 propagül/g toprak ile damlama sulama sisteminde bulunmuştur, iklimsel faktörlere bağlı olarak en yüksek inokulum miktarı Haziran ayında, en düşük inokulum miktarı Mart ayında tespit edilmiştir. Sera koşullarında renkli greyfurtlar içerisinde en duyarlı olan Star ruby çeşidinde fosetyl-AI ve metalaxyl etkili maddeli ilaçların farklı doz, uygulama şekli ve zamana göre etkinlikleri belirlenmiştir. Metalaxyl ' in inokulasyondan 15 gün önce yüksek dozda (80 g etkili madde/l) gövdeden uygulanması, lezyon alanını % 98 azaltmasıyla en başarılı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler 1- Phytophthora citrophthora 2- Renkli Greyfurt 3* Sulama Sistemi 4- Metalaxyl 5- Fosetyl-AI
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The objective of this study was to study the distribution of Phytophthora citrophthora (Smith and Smith) Leonian, causing gummy trunk, root rot and brown rotted fruits in pigmented grapefruit in the Eastern Mediterranean region. Additionally, the efficacy of two systemic fungicides on P. citrophthora under controlled conditions and the population fluctuation of the pathogen in soil under different irrigation conditions was studied. To estimate the population levels under four different irrigation systems, P. citrophthora was isolated from soil in September and December 1996, and again in March and June 1997. The lowest population density (4.62 propagule/g soil) were found in Star ruby orchards, a variety most sensitive for P. citrophthora, with drip irrigation. With regard to sampling time, the P. citrophthora inoculum was lowest in March and highest in June, showing clearly the effect of climatic factors. Under controlled conditions different dosages, treatment method and application time of fungicides with fosetyl-AI and metalaxyl as active ingredients were tested on Star ruby the most sensitive variety. High dosage fungicide with metalaxyl as active ingredients (80 g a.i./l) applied onto the trunk 15 days before fungus inoculation reduced the lesion area by 98%. Keywords 1- P. citrophthora 2- Pigmented Grapefruit 3- Irrigation System 4- Metalaxyl 5- Phosethyl-AI