Scara tipi robot kolunun hareketlerinin bilgisayar destekli programlarla kontrolü
- Tez No: 65396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
öz Bu çalışmada SCARA tipi SERPENT 1 Robotu incelenmiş, noktadan noktaya koordinasyonsuz hareket yapan bu robot için AUTOCAD R.12 programında planlanan yörüngelerin izlenmesi amacıyla robutun kontrol programı olan WALLI 2.5'u destekleyen TURBO PASCAL 6.0'da hazırlanan yardımcı yazılımlar geliştirilmiştir. Robotun programlama dili olan Walli 2.5 ile beraber çalışan bu yardımcı programlar daha karmaşık işlerin çok sayıda verisinin hızlı bir şekilde oluşturulması ve robota transferini amaçlamaktadır. Yapılan çalışma ile yörünge izleme özelliği olmayan SERPENT 1 robotuna yörünge izleme özelliği kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT In this study, by examining the SCARA type SERPENT I robot arm, some supporting data generation computer programs were developed in order that this point to point uncoordinated moved robot is forced to track planned trajectories. The computer programs prepared in TURBO PASCAL 6.0 generate robot data by using trajectory plans prepared in AUTOCAD R12. As a result, robot can track planned trajectory. Normally, WALLI 2.5 control program of SERPENT I robot arm is designed for pick and place tasks. However, prepared data generation computer programs supporting WALLI 2.5 allow the robot to perform tasks like spot welding and easy assembly.