Strateji-taktik ekseninde yer oluşturma ve kentsel küratörlük: Darağaç kolektifinin kültürel-mekânsal üretim pratikleri
Production of space and urban curation through strategy and tactics: spatio-cultural production practices by Darağaç collective
  1. Tez No: 653987
  2. Yazar: ECE GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEÇİÇEK SAVAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kentlerde yaşanan değişim ve dönüşüm süreçleri, kentsel mekânın dinamizmini oluşturmaktadır. Bu dinamizm, farklı dönemlerde meydana gelen sosyal, ekonomik, kültürel ve politik etkenlere bağlıdır. Dolayısıyla kent, çoklu katmanlı yapısı ile sürekli olarak değişime uğrayan organik bir oluşumdur. Bu organik yapının dönüşümü, kentsel mekânın yeniden üretilmesi ile meydana gelmektedir. Kentsel mekânın incelenerek yeniden üretimini kapsayan yer oluşturma (placemaking) sürecinde ise, stratejik ve taktiksel eylemler dinamik bir role sahiptir. Strateji, kentten bina ölçeğine mekân üretim sürecinin farklı aktörlerinin ve yerel yönetimlerin dâhil olduğu üstyapıların ve baskın ideolojilerin planladığı ve yürüttüğü kapsamlı süreç olarak ele alınmakta; taktik ise bu stratejilere karşı kentlinin daha etkin olduğu küçük çaplı uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Taktiksel eylemler ile kentli, dönüşüm sürecinde yer alan bir aktör ve aynı zamanda kenti analiz edebilen bir okuyucu haline gelmektedir. Kentlinin bu dönüşüm sürecinde aktif bir rol almasını sağlayan taktiksel eylemlerin başında, kentsel küratörlük eylemleri gelmektedir. Kentsel küratörlük, kamusal sanatın bir araç olarak kullanıldığı eylemleri kapsamaktadır. Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı strateji ve taktik kavramları üzerinden yer oluşturma ve kentsel küratörlük kavramlarını ortaya çıkarmaktadır. Tez kapsamında, Darağaç Kolektifi'nin Umurbey Mahallesi olarak bilinen İzmir Darağaç Bölgesi'ndeki kamusal sanat eylemleri ele alınmıştır. Bölgenin gündelik hayatındaki, sosyal, kültürel ve politik açıdan yaşanan değişimler incelenmiş; taktiksel ve stratejik eylemlerin mekân üretimindeki etkisi ele tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The processes of change and transformation in cities constitute the dynamism of the urban space. This dynamism depends on social, cultural, economic and political factors occurring in different periods. Therefore, the city is an organic formation that is constantly changing with its multi-layered structure. The transformation of this organic structure occurs with the reproduction of the urban space. Strategic and tactical actions have a dynamic role in placemaking process, which includes the reinterpretation and production of urban space. Strategy is considered as a comprehensive process planned and carried out by the superstructures and dominant ideologies in which different actors of the space production process from city to building scale and local governments are involved; while tactics are small-scale practices in which the city dwellers are more effective against the strategies. With tactical actions, a city dweller becomes an actor in the transformation process and a reader who can also analyze the city. Urban curation is one of the primary tactical actions for enabling the city dwellers to take an active role in this transformation process. Urban curation includes actions appropriating public art as a tool. In this framework, the aim of this study is to open up the concepts of placemaking and urban curation through the concepts of strategy and tactics. Within the scope of the thesis, Darağaç Collective's public art productions in İzmir Darağaç Region, known as Umurbey Mahallesi, are inquired. The social, cultural and political changes in the everyday life of the region are examined, and the impact of tactical and strategic actions on spatial production is discussed.