Parkinson hastalarında substantia nigranın manyetik rezonans görüntüleme tekstur analizi
Magnetic resonance imaging textures analysis of substantia nigra in parkinson patients
- Tez No: 654008
- Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Parkinson hastalarının substantia nigralarının manyetik rezonans görüntüleme ile histogram bazlı tekstur analizinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bizim çalışmamızda katılımcılarda substantia nigradan ölçülen her bir ROI'deki (Region of interest) piksellerin histogram bazlı tekstur (doku) analizi yapılmıştır. Tüm görüntü analizi algoritması MATLAB tarafından yazılmış kurum içi bir program ile elde edilmiştir (version R2009b; MathWorks, Natick, MA, ABD). Çalışmaya 37'si (%48,7) vaka ve 39'u (%51,3) kontrol olmak üzere toplam 76 katılımcı dahil edildi. Vaka grubunun yaş ortancası 66 (61-73) olarak kontrol grubunun yaş ortancası ise 71 (58-78) olarak bulundu. Vaka grubunun 18'i (%48,6) kadın olarak kontrol grubunun da aynı şekilde 18'i (%46,2) kadın olarak bulundu. Vaka ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare histogram-based texture analysis of the substantia nigras via magnetic resonance imaging (MRI) of Parkinson's patients with the healthy control group. In our study, histogram-based textureanalysis of the pixels in each ROI (Region of interest) measured from the substantia nigra was performed on the participants. Algorithm for the entire imaging analysis was provided by the in-house program written by MATLAB (version R2009b;MathWorks, Natick, MA, USA). A total of 76 participants, 37 (48.7%) cases and 39 (51.3%) controls, were included in the study. The median age of the case group was 66 (61-73) while the median age of the control group was 71 (58-78). 18 (48.6%) of the case group were female and 18 (48.6%) of the control group were female as well. No significant differences were found between the case group and the control group in terms of age and gender (p>0,05).