İdiyopatik Parkinson hastalarında bazal ganglion ve talamus volümlerinin Manyetik Rezons Görüntüleme ile hesaplanarak klinik bulgularla karşılaştırılması
Comparing the basal ganglia and thalamus volumes calculated by Magnetic Resonance Imaging findings in Idiopathic Parkinson's patients with clinical finding
  1. Tez No: 843068
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İdiyopatik Parkinson Hastalığı (İPH) substantia nigra'nın dopaminerjik nöronlarındaki değişikliklerin neden olduğu nörodejeneratif bir hastalıktır. Motor ve nonmotor semptomların oluşmasında bazal ganglion ve talamusların rolü tartışılagelmiştir. Bazal ganglion ve talamus, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile değerlendirilip volBrain gibi tam otomatik, çevrimiçi yöntemlerle segmente edilerek volümetrik hesaplamaları yapılabilir. İlk amacımız İPH hastalarında motor ve non-motor semptomlara göre bazal ganglion ve talamus volümlerini değerlendirmekti. Bir diğer amacımız ise subkortikal gri madde anatomik yapılarındaki atrofi ile klinik değerlendirme ölçekleri arasındaki korelasyon varlığını değerlendirmekti. Hareket bozukluğu konusunda deneyimli nörolog tarafından değerlendirilmiş ve İPH tanısı almış 20'si kadın, 40'ı erkek 60 hasta ve 26'sı kadın, 25'i erkek 51 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan İPH hastaları demansı olanlar ve normal kognitif durumda olanlar olarak gruplandırılmıştır. Ayrıca ilk klinik semptomu tremor olanlar ve bradikinezi olanlar olarak gruplandırılmıştır. Bazal ganglionların ve talamusun 3D T1A Spoiled Gradient Recalled Eko (SPGR) sekans MRG görüntülerinden faydalanarak vol2Brain aplikasyonu ile otomatik segmentasyon yapılmış ve volümleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Idiopathic Parkinson's Disease (IPD) is a neurodegenerative condition caused by changes in the dopaminergic neurons of the substantia nigra. The role of the basal ganglia and thalamus in the development of motor and non-motor symptoms has been extensively discussed. These regions can be evaluated using Magnetic Resonance Imaging (MRI) and subjected to volumetric calculations through fully automated, online methods such as volBrain. The goal was to assess basal ganglion and thalamus volumes in IPD patients based on motor and non-motor symptoms. Another objective was to evaluate the correlation between atrophy in subcortical gray matter anatomical structures and clinical assessment scales. A total of 60 patients, 20 females and 40 males, diagnosed with IPD by a neurologist experienced in movement disorders, and 51 healthy control subjects, including 26 females and 25 males, were included in the study. IPD patients participating in the study were categorized based on the presence or absence of dementia, as well as the first clinical symptom being tremor or bradykinesia. Automatic segmentation of the basal ganglia and thalamus was performed using 3D T1A Spoiled Gradient Recalled Echo (SPGR) sequence MRI images with the vol2Brain application, and their volumes were calculated.