Bridge maintenance prioritization using multi-attributeutility theory
Çok nitelikli fayda teorisi ile köprü sistemlerini önceliklendirme
  1. Tez No: 654021
  2. Yazar: IŞIK OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Köprü onarım planlaması optimize edilecek amaçların karmaşık olması dolayısı ile bir zorluk sunmaktadır. Köprü sistemleri, daha iyi bir organizasyon ve daha merkezi bir kontrol mekanizmasi gibi nedenlerle onarım planlama sistemlerine entegre edilmelidir. Bu tip sistemler, karar verme aşamasını kolaylaştırdığı gibi, sınırlı ödeneklerin daha verimli kullanılmasına da yardımcı olur. Bu çalışmada, çok nitelikli fayda teorisi (ÇNFT) ile Ege ve Marmara bölgesinde bulunan 20 köprü öncelik sıralamasına sokuldu. Bu çalışmanın amacı, ÇNFT'ine iyileştirmeler ve eklemeler yaparak hazırda varolan Karayolları köprü yönetim sistemi karar verme süreci ile karşılaştırmaktır. Varolan kriter listesi tekrar gözden geçirilerek yeni bir kriter daha eklenmiş ve Karayolları Köprü Yönetim sistemlerinde kullanılan önem sırası metodu kesin olmayan durumları daha iyi ele alması ve karar vericilerin risk tercihlerini yakalaması sebepleriyle ile ÇNFT yöntemi ile değiştirilmiştir. Bunun yanı sıra, literatürde varsayılan additif fayda bağımsızlığı sorgulanarak köprü onarım sistemleri için daha optimal sonuca ulaşmak hedeflenmiştir. Sonuçlar risk tercihlerini sorgulamanın, daha fazla ve daha farklı alanlarda uzmanlaşmış karar vericilerin varlığının ve yeni bir kriter eklemenin, aynı veri için köprü önem sırasını nasıl değiştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bridge maintenance planning is a complex problem because of the complexity of the objectives. Handling this issue optimally is a challenge. There is a need of bridge planning process to organize and control the bridge inventory for a better decision-making process and the overall public utility. Among the other alternatives, multi-attribute utility theory (MAUT) is applied as a viable multi-objective decision-making method to prioritize 20 bridge networks in Western Turkey. The aim of this study is applying MAUT to a bridge maintenance planning problem in Turkey and providing improvements to the existing Turkish bridge management system (BMS) decision-making method in the literature. Existing attributes are examined and another criterion that intrigues the safety for the work-zone is added. The prioritization methodology is replaced with the MAUT approach to explain the uncertainty situation by taking risk preferences of the decision makers. Additionally, additive utility independence assumption of MAUT is inquired to for a more optimal solution. The results provide that how calculating risk preferences, interrogating more decision makers, unique point of views of the various expertise, and adding a new objective criterion might change the priority order for the same bridge dataset.