Behçet hastalarında serum HIF-1 alfa düzeylerinin ve hastalık aktivitesiyle ilişkilerinin araştırılması
Investigation of serum HIF-1 alpha levels and relationship with disease activity in behçet patients
  1. Tez No: 654046
  2. Yazar: ÖZLEM ER SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA EM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Behçet hastalığı (BH) ataklarla seyreden, uzun süreli bir seyir gösteren ve etyolojisi tam olarak bilinmeyen sistemik bir hastalıktır. Temel patolojisi vaskülit olan hastalık, deri ve mukoza belirtilerine ek olarak göz, eklem, vasküler, pulmoner, gastrointestinal, ürogenital, kardiyak ve nörolojik sistem tutulumları gösterebilmektedir. Patogenezinde enfeksiyon ajanları, immün mekanizmadaki bozukluklar ve genetik faktörlerin etkili olabileceği savunulmuştur. Fakat patogenez net olarak bilinmemektedir. Günümüzde hala BH'nin kesin bir tedavisi yoktur. BH'nin patogenezinde rol alan hücresel ve moleküler mekanizmaların daha iyi anlaşılması hastalığın tedavisinde yeni stratejilerin geliştirilmesine olanak sağlayacaktır. Hipoksi ile indüklenebilir faktörler (HİF'ler) immün hücre metabolizmasını ve fonksiyonunu kontrol etmek için temel unsurlardır. Hipoksi tarafından indüklenen faktör-1 (HIF-1); immünolojik yanıt, hemostaz, vaskülarizasyon ve anaerobik metabolizmanın düzenlenmesinde önemli bir proteindir. Yeni çalışmalar HIF-1α'nın Sistemik Lupus Eritomatozus (SLE), Romatoid Artrit (RA), Tip 1 Diabetes Mellitus (T1DM), Multipl Skleroz (MS), Psöriyazis ve Inflamatuar Barsak hastalıkları ( IBD) gibi otoimmün hastalıklarda önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu çalışmada amacımız; Behçet hastalarında HİF-1α'nın serum düzeylerini değerlendirmek ve HİF-1α'nın hastalık aktivitesiyle olan ilişkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 1990 Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu Kriterlerini karşılayan 44 hasta ve yaş-cinsiyet olarak hasta grubuyla uyumlu olan, bilinen hastalığı olmayan 41 sağlıklı gönüllü alındı. Hasta ve kontrollerden periferik kan örnekleri alındı. Serum HİF-1α düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) ile ölçüldü. Her 2 grupta cinsiyet (p=0,898), yaş (p=0,845), sigara kullanımı (p= 0,898) açısından anlamlı fark bulunmadı. BH ve kontrol grubunda ortalama serum HIF-1α seviyeleri sırasıyla 14.63 (10.02-208.88) pg / ml ve 17.21 (9.95-196.28) pg / ml olarak ölçüldü. Serum HİF-1α (p=0,275) değerleri açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. ESH, CRP, cinsiyet, yaş ile serum HIF-1α düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. WBC ile serum HIF-1α düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptandı (p=0,048). Kadın ve erkek hastalar karşılaştırıldığında, Behçet Hastalığı Anlık Aktivite Form (BHAAF) skoru kadın hastalarda anlamlı yüksek bulundu (p=0.007). Ayrıca BHAAF skoru ile ESH arasında pozitif korelasyon saptandı (p=0,004). HİF-1α' nın BH hastalığındaki rolünün belirlenmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Behçet's disease (BD) is a chronic, relapsing, systemic vasculitis of unknown aetiology with clinical features of mucocutaneous lesions, ocular, vascular, articular, gastrointestinal, urogenital, pulmonary and neurologic involvement. Infection agents, immune mechanism disorders and genetic factors have been claimed to be effective in its pathogenesis. However, the pathogenesis is not clearly known. Today, there is still no definitive cure for BD. A better understanding of the cellular and molecular mechanisms involved in BD's pathogenesis will enable the development of new strategies for treating the disease. Hypoxia-inducible factors (HIFs) are essential elements for controlling immune cell metabolism and function. HIF-1α is an important protein in the regulation of immunological response, hemostasis, vascularization and anaerobic metabolism. New studies reveal that HIF-1α plays an important role in autoimmune diseases such as Systemic Lupus Erythematosus (SLE), Rheumatoid Arthritis (RA), Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM), Multiple Sclerosis (MS), Psoriasis, and Inflammatory Bowel Diseases (IBD).Our aim in this study; To evaluate the serum levels of HIF-1α in Behçet's patients and to investigate the relationship of HIF-1α with disease activity. 44 patients who met the who met the criteria of the 1990 International Behçet Disease Working Group and 41 healthy volunteer who matched the patient group in terms of age and gender were included in the study. Peripheral blood samples were taken from patients. Serum HIF-1α levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). No significant difference was found in both groups in terms of the number of women and men (p = 0.898), age (p = 0.845), smoking (p = 0.898). The mean serum levels of HIF-1α in the BD and in HC group were measured as 14.63 (10.02-208.88) pg/ml and 17.21 (9.95-196.28) pg/ml respectively. There was no statistically significant difference between the two groups (p=0.275). There was no significant correlation between ESR, CRP, gender, age and HIF-1α (p>0.05). There was positive correlation between WBC and serum HIF-1α levels (p=0,048). When The Behcet's Disease Current Activity Form (BDCAF) score was compared in female and male patients, the BDCAF score of female patients was significantly higher (p=0.007). There was also a positive correlation between ESH and BDCAF score (p=0,004). The role of HIF1-α in the Behçet disease needs to be clarified with more extensive and comprehensive studies.