Türkiye'de yönetim bilişim sistemleri alanında yapılan akademik çalışmalarda yönelimler
Trends in management information systems in the field ofacademic study done in Turkey
  1. Tez No: 654047
  2. Yazar: ALİ MERT AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de son beş yılda YBS Ana Bilim Dalında gerçekleştirilen araştırmalara ait yönelimleri ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, YÖK – UTM veri tabanındaki yüksek lisans ve doktora tezleri doküman analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın kapsamında, 324 yüksek lisans ve 32 doktora tezi olmak üzere toplamda 356 lisansüstü tez çalışması yer almaktadır. Lisansüstü tezler gerçekleştirildiği yıl, araştırma konusu, araştırma yöntemi, veri toplama ve veri analiz yöntemlerine göre kategorilere ayrılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular; YBS Ana Bilim Dalı lisansüstü çalışmaların ağırlıklı olarak yazılım, bilişim sistemlerinde karar verme ve bilişim sistemleri konuları üzerine odaklandığını göstermektedir. Ayrıca, Endüstri 4.0 döneminin yenilikçi teknolojilerine daha az yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır. YBS Ana Bilim Dalı ile gerçekleştirilen çalışmalarda en çok nitel araştırma yöntemlerinin tercih edildiği ve veri toplama aracı olarak anketlerin kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın daha geniş bir zaman aralığını kapsayacak şekilde yapılmasının ve YBS bilim dalının ülkemizde gelişimini ve devamlılığını sağlamak için çalışmalarda özellikle Endüstri 4.0 döneminde ortaya çıkan yenilikçi teknolojilere yer verilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study trends of the last five years on research carried out in the MIS majors in Turkey was carried out to uncover. In this context, master's and doctoral theses in YÖK - UTM database have been analyzed using document analysis method. In the study, 356 graduate thesis studies were examined, including 324 master's and 32 doctoral dissertations. Graduate theses are categorized according to the year in which they are carried out, research area, research method, data collection and analysis method. Findings of the study; MIS department shows that postgraduate studies mainly focus on software, decision making in information systems and information systems. In addition, it has been concluded that the innovative technologies of the Industry 4.0 era are less involved. It was concluded that qualitative research methods were mostly preferred in studies conducted with MIS department and questionnaires were used as data collection tools. It is thought that it will be beneficial to carry out the study in a wider time period and to include innovative technologies that emerged in the Industry 4.0 period in the studies in order to ensure the development and continuity of the MIS science branch in our country.