Transpediküler enstrümantasyonda ara bağlayıcıyı trans spinöz yerleştirmenin vida sıyrılma direncine etkisi
  1. Tez No: 654090
  2. Yazar: YUNUS EMRE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Çeşitli sebeplerle enstrümante edilen hastalarda cerrahi tekniğe veya hastaya bağlı faktörler sebebiyle vida sıyrılması gerçekleşebilir. Bu çalışmada, vida sıyrılmasını önlemek için ek nörolojik komplikasyon riski ve ek maliyet içermeyen bir yöntem bulmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda karayaka ırkından 1-1,5 yaş aralığında, sağlıklı, dişi koyunların L1-L2-L3 vertebraları kullanıldı. Elde edilen toplam 24 vertebranın 12 tanesi deney, 12 tanesi kontrol grubu olarak belirlendi. Standart konik şekilli 3,5x30 mm boyutunda vida ve 6mm kalınlığında rod seçildi. Deney grubunda Transvers bağlayıcı vertebranın spinöz çıkıntısının içinden açılan bir delikten geçirilerek bağlandı. Kontrol grubunda ise Transvers bağlayıcı rodlara yine aynı noktadan bağlandı ancak spinöz çıkıntının Transvers bağlayıcı üzerinde kalan kısmı eksize edildi. Çekme testi için İnstron 5982 çekme cihazı kullanıldı. Kontrol grubu vida sıyrılma kuvvetlerinin ortalaması 1338,57 N olarak hesaplandı. Deney grubu vida sıyrılma kuvvetlerinin ortalaması 1949,08 N olarak hesaplandı. Literatür verileri ve yaptığımız biyomekanik deney karşılaştırıldığında ara bağlayıcıyı trans spinöz yerleştirmenin genişleyebilen vida ve PMMA enjeksiyonu ile yakın düzeyde vida sıyrılma mukavemeti sağladığı görülmüştür. Transpediküler Enstrümantasyonda ara bağlayıcıyı trans spinöz yerleştirmenin vida sıyrılma direncine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fayda sağladığı, ek nörolojik komplikasyon ve ek maliyet içermediği görülmüştür. Ayrıca önerdiğimiz bu yöntem diğer vida mukavemetini artırıcı tüm tekniklerle kombine edilebilir özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In patients who are instrumented for various reasons, screw pullout may occur due to surgical technique or factors dependent on the patient. This study aimed to find a solution to prevent screw pullout without additional risk of neurological complications and additional cost. L1-L2-L3 vertebrae of healthy, female sheep between 1-1.5 years of age from the Karayaka race were used in our study. 12 of 24 vertebrae were determined as experimental group and 12 of them as control group. Standard conical shaped 3.5x30 mm screw and 6 mm thick rod were chosen. The crosslink was passed through a hole made in the spinous process of the vertebra in the experimental group. In the control group, the crosslink was connected to the rods from the same point, but the remaining part of the spinous process on the crosslink was excised. The average of the screw pullout forces of the control group was 1338,57 N, the average of the screw pullout forces of the experimental group was 1949,08 N. As a result of the literature data and our biomechanical experiment, it has been observed that the method of trans spinous fixing the crosslink provides close pullout strength with the expandable screws and PMMA injection methods. It has been found that fixing the crosslink through the spinous process provides a statistically significant increase in screw pullout strength and does not include additional neurological complications and additional cost. In addition, this method we recommend can be easily revised and combined with all other techniques used to increase screw strength.