Yağma suçu
The crime of plunder
  1. Tez No: 654089
  2. Yazar: HÜSEYİN ALTINAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yağma suçu 5237 sayılı TCK'nın ''Özel Hükümler'' Başlıklı ikinci kitabının ''Kişilere Karşı Suçlar'' isimli ikinci kısmının ''Malvarlığına Karşı Suçlar'' şeklindeki onuncu bölümünün 148.149.ve 150.maddelerinde düzenlenmiştir. Yağma suçu, cebir veya tehdit ile hırsızlık suçlarının bir araya gelmesiyle oluşmuş bileşik bir suç niteliğindedir. Yağma suçu, cebir veya tehdidin araç olarak kullanılması suretiyle, mağdurun malının alınmasıdır. Diğer bir adlandırmayla, cebri hırsızlıktır. Yağma suçuna ilişkin bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yağmanın tanımı, tarihsel gelişimi, 765 sayılı TCK ile 5237 sayılı TCK'nın karşılaştırılması, benzer suçlardan ayrımı ve korunan hukuki değer anlatılmıştır. İkinci bölümde, suçun unsurları, üçüncü bölümde, kusurluluk, kusurluluğu azaltan ve kaldıran haller ile suçun özel görünüş şekillerine yer verilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise, şahsi cezasızlık nedenleri, etkin pişmanlık, soruşturma ve kovuşturma, yaptırım, müsadere ve zamanaşımı konuları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of plunder is defined in Articles 148, 149 and 150 in the Tenth Section named“Offences Against Property”of the Second Chapter named“Offences Against Individuals”of the Second Volume called“Special Provisions”of the Turkish Criminal Code. The crime of plunder is a joint offence, consisting of the crimes of theft, and violence or threat. Plunder is extortion of property of a certain victim by way of violence or threat. In other words, plunder is a violent theft. This thesis, which focuses on the crime of plunder, is comprised of four sections. First section covers the definition of the crime of plunder, its historical development, its distinctive features distinguishing it from similar crimes, the values that the crime aims to protect and a comparison between provisions on plunder of the former Turkish Criminal Code no. 765 and the new Turkish Criminal Code no. 5237. Second section explains the elements of the crime. Third section enumerates some particular forms of the crime of plunder, also explains culpability and circumstances under which culpability is removed or reduced. Fourth section covers the subjects of excusatory causes, effective contrition, investigation, prosecution, sanction, confiscation and statute of limitation.