Poliklinik ve yatan hasta örneklerinden izole edilen bakterilerin bazı özellikleri ve hastane enfeksiyonları açısından önemi
- Tez No: 6541
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
-52- ÖZET Çalışmada KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Polikli niklerine başvuran veya kliniklerde yatarak tedavi gören hastaların idrar, PU, Dışkı, Kan ve Boğaz kültür sonuçları değerlendirildi. Her örnekten 25 i akut bir enfeksiyonu yansıtması açısından poliklinik, diğer 25 i de direnci kı rılmış bireyleri yansıtması açısından yatan hastalardan seçildi. Böylece izole edilenbakterilerin poliklinik ve yatan hasta gruplarındaki farklı özellikleri ile hastane infeksiyonları açısından önemleri belirlenmeye çalışıldı. İdrar örnekleri poliklinik hasta olarak pediatri, yatan hasta olarak da Dahiliye', kliniklerinden daha sık gönderildikleri göriîldü. Poliklnik hastalarda E.Coli'ye, yatan hastalarda Psedomonaslara daha sık rastlandı. PU kültürlerinden Koagülaz(+) Staf ilokok(S.aereus) lar poliklinik hastalardan; yine Pseudomonaslarda(Ps. aerugi nosa) yatan hastaladan en fazla izole edildi. Yatan hasta lardan elde edilen Pü örneklerinin özellikle Genel Cerra hi kliniği hastalarına ait oldukları görüldü. Dışkı örneklerinde patojen bakterileri olarak Salmo nella ve Shigella türleri her iki grup hastada belirlenir ken Boğaz kültürlerinde A grubu B hem. Strep tekoklar izole edildi. Kan örnekleri hasta grupları arasında farklılık gös- temezken, stafilococcus aureus poliklinik, stafi loccocus epider- midis'te yatan hastalardan daha sık izole edildi. Her bir örnekten izole edilen bakterilerinincelenen bazı biyoşimik ve antibiyogram özellikleri açısJndan Po- likilinik ve yatan hasta grupları örneklerine göre fark lılık göstermedikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
-5 3- SUMMARY This study is carried outin microbiology laboratory of K.T.Ü. Medical school. Uriner, abses fluid, blood and throat culture of the in-and out-patients were evalueted. Twenty fife samples from autpatient and another 25 samples from inpatients were studied for each sample groups. Out patients samples were resempling acute infection and in patient samples were resempling of depressif immunity group. To distinguish the different significance of the varioustype of isolated bacteries according to the hospital infections was one of the purpose of the stualy. Urine samples of the outpatients were asked from the pediatrie department and fromthe in patient were asked fromthe internal medicine department. E.coli was the most commen infection agant in the aut patient group and Pseudomonas was in the "ininpatient group. In the sample of abces fluid, coagulase(+) staphylo coccuses. aureus) ware most commonly sean in outpatient group and Pseudomonas ware isolated from inpatinet group. Apses fluid samples were asked from general surgery department Shigella samples did not show any significance different between the in-or outpatients; but S. aureus ware the cmomen in outpatient group whereas S. epidermidis ware the most commen in inpatients. Biochemical and antibiogram characteristic of the isolated bacteries from samples did not showed any significant difference between in-and outpatients group.