Değişik klinik materyallerden izole edilen bakterilerin morfolojik, kültürel, biyoşimik ve antibiyotik dirençliliği üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 6542
  2. Yazar: FUNDA AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
46- 6. ÖZET Çalışmada Temro z 1988 ile Haziran 1989 tarihleri arasın da K.T.Ü.Tip Fakültesi FArabi Hastanesi Mikrobiyoloji Labora- tuvarlarına gelen ve kültür sonucu pozitif olan 286 klinik materyal değerlendirildi. Bu materyallerden 16 değişik bakte ri izole edildi. İzole edilen bakterilerin İdrar, Pü, Dışkı ve Vücut sıvıları ve Boğaz-Balgam gibi klinik materyallerde bulunma oranları iJLe bazı fizyolojik, kültürel, biyoşimik ve antibiyotikilere duyarlılık özellikleri incelendi. İdrarda en sık, E.Coli, Pü'de Stafilakok, Dışkıda Pa tojen bakteri olarak Salmonella ve Shigella, Vücut sıvılar dan yine Stafilakok, Boğaz-Balgamda ise Beta hemolitik Streptokok izole edildi. İzole edilen bakterilerin incelenen biyoşimik özel liklere göre,materyallerarası önemli oranda farklılık gös- termedikleri belirlendi. Ancak sık kullanılan bazı yeni antibiyotiklere karşı dirençlilik oranlarında ve özellikle, bu antibiyotiklerin farklı konsantrasyonlara karşı direnç- lilikte materyallerarası farklılıklar bulundu. Pozitif sonuçlanan kültürler, klinik dağılımları açı sından izole edilen etiyolojik ajanlar dikkate alınarak ayrıca değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
-47- 7. SUMMARY 286 culture pozitive materials are evaluveted in microbiology laboratories KTÜ Medical School. 16 different bacteria isoleted out of these materials. Materials were collected from urine, stool, thorat, skin lesion or various body fluids. Their cultural, biochemical, physiologic, characteristics and their sensitivity to various antibiotics are studied. E.coli in urine, Staphylococcus in skin lesions and in body fluid, Salmonelle and Shipella in stool and beta-hemoliytic Streptococcus from thorat are commonly isolated. Biochemicalsignificans of the isolated bacteries did not showed any difference according to the materials, however they showed significant rezistant differences agains to antibiotics and especially dependingupon to their variaus consontrations. The clinical distribution of the positive cultures are also evaluated by the means of etiological agents.