Ankara Hastanesi nöroloji kliniğine başvuran psikojenik ve fizyolojik başağrılı hastalarda sürekli kaygı düzeyi ile psikolojik arazlar
- Tez No: 2016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma, psikojenik ve fizyolojik başağrı- sından şikayet eden hastalarda sürekli kaygı düzeyi ile psikolojik arazları belirlemek ve kaygı ile psikolojik a- razlar yönünden aralarında manidar bir fark olup olmadığı nı incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, bu farkın cin siyet faktöründen ne derece etkilenip etkilenmediği sap tanmaya çalışılmıştır. Araştırma, Temmuz 1986 ve Şubat 1987 tarihleri arasında Ankara Hastahânesi Nöroloji Polikliniği 'ne başağ- rısından şikayetle gelen hastalar ile Kulak, Burun-Boğaz polikliniğine sinüzit tedavisi için başvuran hastalar üze rinde yapılmıştır. Denekler, 20-40 yaşlarında, en az ilkokul eğiti mi görmüş, fert başına düşen aylık geliri en fazla 40.000 TL tutarında olan kadın ve erkek hastalar arasından seçilmiş tir. Gerilim başağrılı hastalar, psikojenik başağrılı grup, sinüzit başağrılı hastalar ise fizyolojik başağrılı grup olarak alınmışlardır. Toplam denek sayısı, her iki grupta 40'ar kişi olmak üzere 80 kişiden oluşmaktadır. Bu çalışma, survey türü bir araştırmadır. Araş tırmanın değişkinleri, psikojenik ve fizyolojik başağrıları146 ile sürekli kaygı ve psikolojik araz düzeyidir. Verilerin toplanabilmesi için deneklere Kendini Değerlendirme Envan teri ve Ruhsal Belirti Tarama Listesi uygulanmıştır.' Bu en vanterlerden elde edilen puanların psikojenik ve fizyolo jik başağrılı hasta gruplarına ve cinsiyet faktörüne göre farklı olup olmadığı t testi ile kontrol edilmiştir. İstitistiksel işlemler sonucunda, psikojenik baş ağrılı hastalarda, sürekli kaygı ve psikolojik araz düzey leri, fizyolojik başağrılı hastalardakinden manidar olarak daha bulunmuştur. Böylece, psikojenik başağrılı hastaların tedavi sinde, psikolojik danışma ve psikoterapi hizmetlerinin ku- rumlaştırılması ve yaygınlaştırılmasının gerekli olduğu so nucuna varılmış ve bu yargıya dayalı olarak yapılmasında fayda görülen çeşitli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the level of anxiety and the" level of psychopathological symptoms in psychogenic and fysiologic headache sufferers and to determine the effects of sexual differences on these variables. This research was carried out from July 1986 to February 1987. The sample consisted of 80 patients of equal number of psychogenic headache and fysiologic headache group, who were referred to Neurology and Nose-Air and Throat Polycllinics of Ankara Hospital. Muscle-contraction headache patients were taken as an pschogenic headache group. And sinusitis headache patients were taken as a fysiologic headache group. Patients were 20-40 years-old, at least primary scholl graduates and had 20000-40000 Tl. income monthly. The variables of this study were pschogenic and pysiologic headaches and the level of anxiety and psycho- pathologic symptoms. State anxiety form 2 and Symptom Check List were administered to the subjects, t test was used in the com- parision of mean differences between groups. And confidence level was taken to be.05.148 At the end of the study, in psychogenic headache group, the level of state anxiety and pschopathological symptoms were found significantly high than fysiologic headache group. According to the outcome of this study, pscholo- gical counseling and pschotherapy must be an integral part of any treatment of psychogenic headaches. And so, these services must be instutionalized in the hospitals.