The effect of CIDR device using on reproduction performance of ewes in different mating season and lambs growth traits
Farklı sezonlarda CIDR uygulamasının koyunlarda üreme ve kuzularda büyüme performansı üzerine etkisi
  1. Tez No: 654107
  2. Yazar: AHMED SHUKRI SABRI AL SALIHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen 133 baş İvesi ve Çukurova Et koyununa (ÇET) farklı çiftleşme mevsimlerinde CIDR implantları uygulamasının üreme performanslarına etkileri ile kuzularının büyüme performanslarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada ilk sezonu (CIDR cihazı kullanılmadan serbest aşım), ikinci sezonda (mevsim dışı çiftleşme)12 gün boyunca CIDR cihazı (330 mg) kullanarak ve CIDR'yi çıkardıktan sonra PMSG (500 IU), üçüncü sezonda ise (mevsim içi çiftleşme) 14 gün boyunca CIDR cihazı (330 mg) kullanılmış ve CIDR çıkarıldıktan sonra PMSG (500 IU) enjekte edilmiştir. Bu şekilde iki yılda üç kuzu yapmak hedeflenmiştir. Dönemlere göre doğum oranları % 79,59, % 55.55 ve % 56.41, kuzu verimi % 138.46, % 124.00 ve % 136.36, döl verimi% 110.20,% 68.88 ve % 79.92'dir. Kuzularda doğum ile sütten kesim arasında ölüm oranı sırasıyla % 0, % 9.67 ve % 6.66 bulunmuştur. Erkek ve dişi kuzularda doğum ağırlığı birinci sezonda 4.14 ve 4.08 kg, ikinci sezonda 4.11 ve 4.49 kg ve üçüncü sezonda ise 4.25 ve 3.91 kg olarak bulunmuştur. Tek ve ikiz kuzuların doğum ağırlıkları birinci sezonda 4.40 kg, 3.89 kg, ikinci sezonda 4.65 kg, 3.80 kg, üçüncü sezonda ise 4,45 kg ve 3,85 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects on reproductive performances of CIDR implants in different mating seasons for 133 ewes, consists of Awassi and Cukurova meat sheep, raised in the Research and Application Farm of Faculty of Agriculture of Çukurova University also to study the growth performances of their lambs. The study aims to make three lambings every two years the first season (random mating without using CIDR device), the second season (outside of mating season using CIDR device) includes 330 mg of Progesterone for 12 days and after removing CIDR; injected by PMSG (500 IU) and the third season (inside mating season also by using CIDR device) include 330 mg of Progesterone for 14 days and after removing CIDR; injected by PMSG (500 IU). The lambing rates were 79.59%, 55.55 %, and 56.41%, litter size (prolificacy) was 138.46%, 124.00% and 136.36%, fecundity was 110.20%, 68.88% and 79.92 %. Mortality rate 0%, 9.67% and 6.66% were found respectively by seasons. Birth weights of male and female lambs have been found 4.14 and 4.08 kg for 1st season, 4.11 and 4.49 kg for the second season and 4.25 and 3.91 kg for the third season. For the birth type as single and twins' weight of lambs first season was 4.40 kg, 3.89 kg, in the 2nd season 4.65 kg and 3.80 kg in the 3rd season 4.45 kg and 3.85 kg were found respectively.