24 Haziran 2018 seçimlerinde ulusal gazetelerdeki nefret söylemi
Hate speech in national newpapers in the June 24 2018 elections
- Tez No: 654124
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yazılı basında nefret söylemi bazen toplumu harekete geçirmekte, bazen ise toplumun önüne geçerek engellemektedir. Nefret söylemi salt söylem olarak kalmaz. Teşvik ve provoke edici yönü vardır. Nefret söyleminde kişi ya da grubu küçük düşürme, aşağılama, hedef gösterilmesi söz konusudur. Siyasi liderlerin, gazetelerin, köşe yazarlarının 24 Haziran 2018 seçimlerinde ürettiği nefret söylemi ele alınmıştır. Bu çalışmada 24 Haziran 2018 seçimlerinde, yazılı basında nefret söylemi üzerine odaklanmıştır. Çalışma bu yönüyle hem adaylar, gazeteler, gazetelerin köşe yazarlarının nefret söyleminde ne kadar yer alıyor, bu soruların cevapları aranmıştır. Araştırma evrenini, ulusal basında yayın yapan gazeteler oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde 12 gazete (Sözcü, Sabah, Cumhuriyet, Yeni Şafak, Akit, Milliyet, Yeniçağ, Akşam, Milli Gazete, Birgün, Ortadoğu, Takvim) kullanılmıştır. Araştırmada içerik analizi yöntemi uygulanmış, 475 nefret içerikli haber ve köşe yazısı analiz için uygun olduğuna karar verilmiştir. Veriler, frekans ve çapraz analiz yöntemiyle uygulanmıştır. 24 Haziran 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde, parti ve adaylara karşı nefret söylemi çok belirgin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hate speech in the press sometimes triggers society and sometimes prevents it by preventing it. Hate speech does not remain as salt. There are encouraging and provocative directions. In hate speech, the person has to show up or down, humiliation and target. Seize the hate speech produced by political leaders, newspapers and columnists in the June 24, 2018 elections. In the June 24, 2018 elections, it focused on hate speech in the print media. In this respect, both the candidates, the newspapers and the columnists of the newspapers were searched for how much hate speech takes place. The research universe is for national newspapers. 12 newspapers in sample selection (Sözcü, Sabah, Cumhuriyet, Yeni Şafak, Akit, Milliyet, Yeniçağ, Akşam, Milli Gazete, Birgün, Ortadoğu, Takvim). Content analysis method was applied in the study, 475 hate content and news articles. Data were applied by frequency and cross analysis method.In the June 24, 2018 elections, in the Presidential and Parliamentary elections, hate speech towards parties and candidates is very evident.