Marulda Sclerotinia sclerotiorum'a karşı solarizasyon ve antagonist mikroorganizmaların etkisi üzerine araştırmalar
Researches on the effects of solarization and antagonist microorganisms on Sclerotinia sclerotiorum of lettuce
- Tez No: 65413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ill öz Bu çalışmada marul 'da beyaz çürüklük hastalığına neden olan toprak kökenli patojen Sclerotinia sclerotiorum (Lib) de Barry 'e karşı toprak solarizasyonunun etkisi araştırılmıştır. Kontrol parsellerde hastalık oranı % 51.3-58.1 olurken, solarizasyonda bu oran % 30.5-37.0 arasında gerçekleşmiştir. Buna göre solarizasyon uygulamasının S.sclerotiorum 'un hastalık oluşturması üzerine etkisi %30.6-47.5 arasında bulunmuştur. Solarizasyon uygulamasından sonra solarizasyon ve kontrol parsellerindeki fungal populasyonlar sırasıyla 32.200-14.400 ve 28.000-22.000 propagül/gr toprak olarak bulunmuştur. S.sclerotiorum 'a karşı inhibisyon zonu oluşturarak en etkili görülen antagonistler Aspergillus 'un As-2 ve As-5, Penicillium 'un P3 ve P5 ve Fusarium 'un F2 nolu izolatları olmuştur. Buna karşın Trichoderma sp. hızlı gelişmesi ile petrinin 3/4 'ünü kaplamış ve S. sclerotiorum üzerinde gelişerek sporlanmıştır. Antagonistler hastalık oluşumunu %0-75 arasında engellemişlerdir. En yüksek etki Trichoderma sp 'nin T-l izolatından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the effect of soil solarization against white mold of disease of lettuce caused by soil borne fungus Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary was investigated. Disease incidence in control plot was 51.3-58.1% while 30.5-37% in solarized plots. Our results showed that effectiveness of soil solarization against disease incidence of S. sclerotiorum was 30.6 to 47.5%. Populations fungi in solarized and control plots were found as 32.200-14.400 and 28.000-22.000 propagul/g soil, respectively. The most effective antagonists found by measuring inhibition zones were As-2 and As-5 of Aspergillus sp., P-3 and P-5 isolates of Penicillum sp. and F-2 isolate of Fusarium sp. On the other hand, Tricoderma sp. covered 75% of petri dishes with fast growing and sporulated on mycelia of S. sclerotiorum. The antagonists tested reduced the disease incidence at the level of 0-75%. The highest effect was obtained from T-l isolate of Tricoderma sp.