Bitki ekstrakt ve kompostlarının Çukurova Bölgesinde sorun olan bazı fungal hastalıklara karşı antifungal özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 65414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZ Bu çalışmada bazı toprak kökenli patojenler olan Fusarium oxysporium f.sp. lycopersici (Saca), Pythium sp., Rhizoctonia solanı Kühn, Sclerotinia sclerotiorum (Lip.) de Bary. ve Sclerotium rolfsil (Saca), üzerine, Allium sativa L(sanmsak), Eucalyptus globulus (okaliptüs), Euphorbia ligidae Bieb. (sütleğen), Laurus nobilis L (defne), Mentha piperita L. (nane), Nerium oleander L (zakkum), Thymbra spicata L(karabaş kekik) gibi bitkilerin ekstrakt, uçucu yağ ve kompost ekstraktlarının etkileri araştırılmıştır. Bitki ekstraktları patojenlerin miselyal gelişmesini değişen oranlarda engellemiştir. Araştırmada kullanılan bitkiler arasında kekik en etkilisi bulunmuş, ancak Pythium sp.'nin gelişmesini engelleyememiştir. Bitki ekstraktlarının arasında sadece okaliptüs ekstraktı Pythium sp.'nin gelişmesini engellemiştir. Kekik uçucu yağı tüm patojenlerin gelişmesini tamamen engellemiştir. Araştırmada kullanılan kompostlar arasında da sadece soğuk sterilizasyon yapılan yabancı ot kompostu Sclerotinia sclerotiorum1 'un gelişmesini 9669.5 oranında engellemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study on some soilborne plant pathogens; fusarium oxysporium f.sp. lycopersici (Sacc), Pythjum sp., Rhizoctonia solanı Kühn, Sclerotinia sclerotiorum (Lip.) de Bary. ve Sclerotium rolfsii (Sacc).i effects of volatile oils and extracts of Allium sativa L (garlic), Eucalyptus globulus (eucalyptus), Euphorbia ligidae Bieb. (euphorbia), Laurus nobilis L (laurel), Mentha piperita L. (mint), Nerium oleander L. (oleander), Thymbra spicata L (thyme) and compost extracts were examined. Plant extracts hidered mycelial growth of pathogens in variable degrees. While thyme was the most effective, couldn't hinder the mycelial growth of Pythium sp.. Besides this only Eucalyptus extract hindered the mycelial growth of Pythium sp. Volatile oil of thyme hindered the mycelial growth of whole pathogens completely. Among compost extracts, only weed compost which was made cold sterilization operation, hindered mycelial growth of Sclerotinia sclerotiorum at the ratio of 69.5.