Turunçgil Tristeza virüsünün farklı izolatlarının (Aphis gossypii glover ) (Homoptera: aphididae) ile laboratuvar şartlarında taşınması
  1. Tez No: 65412
  2. Yazar: SERDAR SATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
VII öz Bu çalışmada farklı turunçgil tristeza virüs (CTV) izolatları laboratuvar şartlarında Aphis gossypli Glover (Homoptera: Aphididae) ile Madam Vinous portakalından Meksika laymına taşınmıştır. Yerli izolatlardan Iğdır izolatları %0.0 ile % 21.5 arasında değişebilen oranlarda Serdengeçti izolatı ise taşınmazken, Kıbrıs izolatı % 18.2 ve 5 Amerikan izolatından sadece birisi % 4.5 oranında taşınmıştır. Taşınma oranının denemlerde kullanılan aphid sayısına bağlı olduğu yapılan ikinci denemede saptanmış; 5 A gossypli bireyi kullanıldığında % 7.7, 50 bireyde % 38.5 ve 100 birey kullanıldığında ise taşınma oranı % 28.6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII! ABSTRACT In the presented study different citrus tristeza virus (CTV)- isolates were transmitted by Aphis gossypii Glover (Homoptera: Aphididae) from Madam Vinous sweet orange to Mexican lime in the laboratory. The Turkish CTV-isolate“İğdır”displayed variable transmission rates from 0% to 21.5 %. No successful transmission was obtained using the second isolate collected in Serdengeçti. A CTV-isolate from Cyprus were transmitted by A. gossypii in a rate of 18.2 %, while only one of five Amerikan isolates were transmitted in a low rate of 4.5 %. The transmission rate depended on the number of aphids used in the experiments, ranging from 7.7% for five individuals to 38.5 % for 50 individuals and 28.6 % for 100 individuals.