Buğdayda (Triticum aestivum l.) gen transferi ile herbisite (Dalapon) dayanıklı bitkilerin elde edilmesi
- Tez No: 65415
- Danışmanlar: PROF. DR. N. KEMAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZ Bu çalışmada buğdayın (Triticum aestivum ev Seri 82) hücre ve protoplastlarına direkt ve indirekt gen transfer yöntemleri kullanılarak dalapon herbisitine ve kanamisine dayanıklılık genleri taşıyan pVW291 plazmidi aktarılmaya çalışılmıştır, in vivo'da gelişmiş buğday bitkilerinin Agrobacterium süspansiyonunda vakum ile inokulasyonu sonucunda elde edilen tanelerde dalaponun etkili maddesi olan 2,2 diklorpropionik asite dayanıklılık gözlenmemiştir. Buna karşılık MS ortamı üzerinde kültüre alınan olgunlaşmamış buğday embriyolarından elde edilen kallus hücrelerine Agrobacterium ile P-glukuronidaz geni taşıyan pVW432 plazmidi aktarılmış ve gen ekspresyonu GUS analizi ile belirlenmiştir. Direkt gen transferinde buğday hücre süspansiyon kültürlerinden izole edilen protoplastlar kullanılmıştır. 10 mi enzim solüsyonu içerisinde 5-6 saat inkübasyondan sonra 1 gr süspansiyon kültürü hücresinden 1.4xl07 protoplast izole edilmiştir, iki farklı yöntemle yapılan gen transformasyonu sonucunda en yüksek kaplama etkinliği %2.45 olarak elde edilmiştir. Transformasyon sonucunda elde edilen makrokalluslar seleksiyon ve regenerasyon için 50 |xg/ml konsantrasyonunda 2,2 diklorpropionik asit içeren ortam üzerinde kültüre alınmışlardır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this presented study, plazmid pVW291 containing resistance genes to herbicide dalapon and kanamycin was tried to transfer cells and protoplasts of wheat (Triticum aestivum ev Seri 82) using direct and indirect gene transfer methods. Wheat plants grown in vivo were inoculated with Agrobacterium suspension under vacuum, obtained seeds were not showed resistance to 2,2 dichloropropionic acid, the active ingredient of the herbicide dalapon. However, plazmid pVW432 containing Ş-glucuronidase gene was transferred to ceils of wheat callus, derived immature embryos cultured on MS medium, mediated Agrobacterium and gene expression was confirmed by detection of GUS activity. Protoplasts isolated from wheat cell suspension culture were used for direct gene transformation. 1.4xl07 protoplasts were isolated from 1 g of suspension culture cells in 10 ml enzyme solution after 5-6 hours incubation. The highest plating efficiency was obtained the rate of 2.45% in two different transformation systems. Transformed macrocalli were cultured on medium containing 50 |*g/ml concentration of 2,2 dichloropropionic acid to selection and regeneration.