Great expectations: Turkey's status-seeking policies in the 21st century
Büyük umutlar: 21. yüzyıl'da Türkiye'nin statü arayış politikaları
- Tez No: 654148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KÖSTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, 21. Yüzyılda Türk dış politikasındaki statü kaygılarının rolünü analizlemeyi amaçlamaktadır. Richard Ned Lebow'un A Cultural Theory of International Relations kitabında kurduğu teoriden faydalanarak, bu araştırma Türk dış politika yürütücülerinin öncelikli olarak statü kaygılarını esas alan politikalar bensimediğini ileri sürmektedir. Statü kaygıları insanın özsaygı ihtiyacından kaygılanıyor olmasına ragmen, siyasal davranışı kontrol ettiği için sistemsel sonuçları vardır. Diğer iki bütünleyici teoriden faydanalarak -Sosyal Kimlik Teorisi (SKT) ve Beklenti Teorisi-, bu tez Türk dış politikasındaki birçok gündemin bu insani güdünün tezahürü olduğunu göstermektedir. SKT Türkiye'nin uluslararası sistemdeki statüsünü arttırmak için yürütülen politikaları tespit etmek için kullanılırken, Beklenti Teorisi Türkiye'nin Arap Baharı sonrasındaki referans noktası yanılmasından kaynaklanan riskli ve hırslı politikaları açıklamak için kullanılmıştır. AB katılım sürecinden son zamanlarda Doğu Akdeniz'deki politikalara uzanan birçok dış politika gündemini analiz etmektedir ve Türk dış politikasını incelemek için yeni bir düşünce tarzı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the role of status concerns in Turkish foreign policy in the 21st century. Utilizing Richard Ned Lebow's theory that he built in his book A Cultural Theory of International Relations, this research argues that Turkish foreign policy makers have been adopting policies that are primarily driven by status-concerns. Although status concerns are rooted in the human need for self-esteem, they have systemic consequences as they govern political behavior. Benefitting two other complementary theories -Social Identity Theory (SIT) and Prospect Theory-, this thesis demonstrates how numerous agendas in Turkish foreign policy are the manifestations of this human motive. While SIT is employed to identify the policies that are pursued to enhance Turkey's status in the international system, Prospect Theory is used to explain Turkey's risky and ambitious policies after the Arab Spring which were resulted from the reference point bias. Ranging from the EU accession process to the most recent policies in the Eastern Mediterranean, this thesis analyzes various major foreign policy agendas and offers a new way of thinking in examining Turkish foreign policy.