Seyahat motivasyonunda duygusal pazarlamanın araştırılması: Yaşlı tüketiciler örneği
Research of emotional marketing in travel motivation: Example of elderly consumers
  1. Tez No: 654205
  2. Yazar: LOUBNA LAHSINI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Psikoloji ve son zamanlarda pazarlama alanında yapılan çeşitli çalışmalar, çok değişkenli çalışmalara ve bunların tüketici davranışı ve reklamların ikna etme üzerindeki etkisine artan bir ilgi olduğu görülmektedir. Bu değişkenler arasında duygu ihtiyacı ve seyahat motivasyonu pazarlama araştırmacılarının dikkatini çekmiştir. Bununla birlikte, çoğunlukla nispeten genç kitle (öğrenciler ve genç yetişkinler) ve yaşlılarla çok az çalışma yapıldığı görülmüştür. Bu araştırmada kronolojik yaş ile duygu ihtiyacı ve seyahat motivasyonları değişkenleri arasında bir ilişkinin varlığı test edilmiş, sonrasında reklamlara verilen tepkilerin üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçları doğrultusunda, yaşlı tüketicileri reklam ile ikna etmek için yeni bir teorik çerçeve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Several studies in psychology, and more recently in marketing, have shown an increasing interest in the study of multiple variables and their impact on consumer behavior and advertising persuasion. Among these variables, the Need for emotion and the Motivations for travel have attracted the attention of marketing researchers. However, they were most often studied with relatively young targets (students and young adults) and little, if at all, with the elderly. In this research we test the existence of a relationship between chronological age and the Need for emotion and Travel motivations variables, then we show their influence on the responses to advertising. A new theoretical framework for advertising persuasion to older consumers is proposed in conclusion.