Instagramda popüler anneleri takip eden annelerin annelik ve çocuk gelişimi hakkındaki görüşlerin incelenmesi
An investigation of mothers that follow popular moms in Instagram about moments and child development
- Tez No: 654204
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüz koşullarına bakıldığında internetin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla sosyal ağlara olan ihtiyaç artış göstermektedir. Bu sosyal ağlar son yıllarda sürekli olarak kendini yenileyerek birçok kitlenin gözdesi olmaktadır. Pek çok kişi sosyal medyayı; kendini ifade etme, bilgi edinme ve zaman geçirmek için kullanılan bir araç haline getirmektedir. Günlük hayatta kullanılan sosyal paylaşım siteleri incelendiğinde, insanların hayatlarındaki olayları ve durumları aktarmak amacıyla fotoğraf paylaşmayı daha fazla tercih ettiği görülmektedir. Bunlar arasında en popüler ağ olan Instagram, diğer sosyal medya alanlarından daha farklı amaçlarda kullanılmaktadır. Instagram'ı kullananlar arasında hayat tarzlarını yansıtan, annelik hakkındaki tecrübelerini paylaşan ve benimsedikleri doğru bilgileri annelere aktaran genç bir anne kitlesi yer almaktadır. Bu anneler sosyal medya hesaplarında kullanıcı adlarının başına bir sıfat ekleyerek onları takip eden anneler üzerinde önemli etkiler oluşturmaktadır. Sosyal medyayı aktif şekilde kullanan popüler anneler çocuklarının sağlıklı beslenmeleri, çocuk eğitimine dair oyun, kitap seçimi ve çocuklarının gelişimsel özelliklerine göre yaratıcı etkinlik önermektedirler. Bununla birlikte tercih ettikleri kıyafetleri, çocukları için kullandıkları ürün markalarını ve gün içerisinde çocukları ile yaşadıkları anlarını fotoğraflaştırarak hesaplarında paylaşmaktadırlar. Böylelikle kendilerini takip eden birçok anneyi etkilemektedirler. Bu araştırmada popüler annelerin kendi hesaplarındaki paylaşımlarını takip eden diğer annelerin paylaşımlarının kendi annelikleri ve çocuklarının davranışları üzerindeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın nitel ve nicel boyutu olduğu için karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma nicel boyut kapsamında 50 bin üzeri takipçisi olan annelerin listeleri hazırlanmıştır. Instagram'da 50 fenomen anne, takipçi sayılarına göre sıralanmıştır. 0-6 yaş grubunda çocuğu olan ve sosyal medyayı takip eden annelerin algılarını belirlemeye yönelik bir ön anket çalışması hazırlanmıştır. Bu anketin geliştirilme aşamasında oluşturulan betimsel soru formu ile yayınlanan online ankete cevap veren 100 anne seçkisiz olarak seçilmiştir. Seçkisizlik, örneklemede temel alınan birimlerin örneklem için seçilme olasılıklarının eşit olmasıdır (Gurbetoğlu, 2018). Annelerden gelen cevaplar doğrultusunda nitel ve nicel çalışma için görüşme soru formu oluşturulmuştur. Bu sorular ön anket sorularından seçilmiş olup farklı olarak üç sorunun daha eklenmesiyle oluşturulmuştur. Oluşturulan sorular doğrultusunda 50 katılımcı anne ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Bu araştırmada anneler ile görüşülerek sosyal ağ kullanımlarını, hangi medya ağını en çok tercih ettiklerini, sosyal medya anneliğine dair görüşlerini, popüler annelerin gönderilerinin hayatlarıyla örtüşüp örtüşmediğini, öğrendikleri bilgilerin hayatlarına ne kadarını geçirebildiklerini veya doğruluğunu ne kadar kabul ettiklerini, çocuklarının gelişimlerine etkilerini ve takip eden annelerin etkilenme boyutları araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda annelerin en çok kullandıkları sosyal medya ağının Instagram olduğu görülmektedir. Anneliğe dair bilgileri, beslenme önerileri ve kullandıkları ürünlerle çocuklarının gelişimleri ve eğitimleri hakkındaki fikirleri Instagram üzerinde popüler olan annelerden edinmektedirler.
Özet (Çeviri)
Looking at today's conditions, the need for social networks increases with the development and expansion of the internet. In recent years, these social networks are constantly renewing itself and becoming popular with many audiences. Many people use social media; it makes it a tool for expressing itself, acquiring information and spending time. While many social media tools used in daily life have common goals, several media portals choose photo sharing based communication. The most popular network, Instagram, is used for different purposes than other media areas. Those who use Instagram include a young mother who reflects their lifestyles, shares their experience of motherhood and transfers the correct information they adopt to their mothers. These mothers have a significant effect on the mothers who follow them by adding an adjective to their user names in their social media accounts. Popular mothers who actively use social media offer creative activities according to their children's healthy nutrition, choice of games and books about children's education and developmental characteristics. In addition, they share their preferred clothes, the product brands they use for their children and the moments they live with their children in their accounts. Thus, it affects many mothers who follow them. In this study, the effects of what mothers who follow popular mothers see in these accounts on their own motherhood and their children are tried to be put forward. In the research, first of all, social media mothers lists were prepared and ranked according to the number of followers. Personal questions were asked by taking into account the accounts of the mothers with over 50,000 followers. A preliminary questionnaire was prepared to determine the perceptions of mothers who follow social media with 0-6 years old children. With the descriptive questionnaire created during the development phase of this questionnaire, an online survey was conducted as a preliminary pilot study for 100 mothers randomly selected on the internet and their opinions were taken with open-ended questions. Interview questionnaire was prepared for qualitative and quantitative study in line with the answers from mothers. These questions were selected from the pre-questionnaire questions and were created by adding a few more questions. Data were collected through face-to-face interviews with 50 participating mothers. In this research, it was discussed with mothers about their use of social networks, which media network they prefer most, their views on social media motherhood, whether the postings of popular mothers coincide with their lives, how much information they can learn to spend, or how much they accept, and how much they accept. Effect dimensions were investigated.