İNGİUNAL HERNİLERDE PROTETİK MATERYAL UYGULAMALARININ İRDELENMESİ
INVESTIGATION OF PROTHETIC MATERIAL APPLICATIONS IN INGUNAL HERNIES
  1. Tez No: 654214
  2. Yazar: ŞEREF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. BUĞRA KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
S.B. Ankara Hastanesi 2. Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak/1995-Aralık/1997 tarihleri arasında, 161 hasta Lichtenstein Tension Free tekniği ile herniorafi yapılarak prospektif bir çalışmaya tabi tutulmuşlardır. Hastaların yaşı 35 ile 67 yaş arasındadır. Ortalama yaş 48 dir. Hastaların 4'ü kadın, 157'si erkektir. Hastalanmızın 115'i indirekt inguinal herni, 39'u direkt inguinal herni, 3'ü femoral herni, 2'si sliding herni, 2'si kombine (Direkt+İndirekt) hernidir. 69 hastaya İnsan duramateri, 92 hastaya prolen mesh kullanılmıştır. Çalışmamızda, 2 hastada ciltaltı enfeksiyonu, 2 hastada erken rekürrens, 1 hastada nonenfekte akıntı, 2 hastada idrar retansiyonu, 1 hastada hematom, 1 hasta postoperatif scrotal ödem, 3 hastada kronik postoperatif nevralji gelişmiştir. Toplam morbidite oranımız %8.07 dir. Mortalite oranımız %0 dır. Konuya spesifik cerrahların gerekmemesi, kolay öğrenilmesi, basit, güvenilir, efektif olması, postoperatif rahatlığının olması, kısa zamanda normal aktivitenin sağlanması, rekürrens oranının %0-0.7 lere kadar çekilmesi, lokal anestezi ile çok kolay uygulanabilir olması nedenleri ile Lichtenstien Tension-Free tekniğnin artık modern fitık cerrahisinde yer alması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
161 patients undeerwent hernioraphy by Lichtenstein Tension Free technique and were prospectively studied in S.B. Ankara Hospital 2 nd General Surgery Department. Between January 1995 and December 1997. The mean age was 48 years. Four patients were women, 157 were men. 115 patients had indirect inguinal hernia, three had femoral hernia, to had sliding hernia and two had combined hernia. Human duramater was used for 69 patients and prolen mesh was for used for 92 patients. In our study we had 13 complications. The morbidity rate was 8.07%. The mortality rate was 0%. Two patients had wound infection. There was early recurrence in two patients, non-infectious leakage in one patient, urinary retansion in two patients, haemetoma in one patient, and chronic postoperative scrotal eodema in one patient and chronic postoperative neuralgia in three patients. We think that Lichteintein Tension Free technique can take place among the modern hernioraphy methods because it dosen't need specific surgeons; It is easy to learn; it is simple, reliable and effective; because there is no complication at the postoperative period and the patient can easily return to his daily actvities;because the recurrence rate is 0.07% and it can be easily applied by local anesthesia.