Helikopter ebeveynlerin çocuklarının benlik algısı durumlarının kaygı düzeyleri üzerine etkisi
The effect of helicopter parents' children's self perceptions on anxiety levels
- Tez No: 654223
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toplumun en küçük yapı birimi olan ailenin unsurlarına bakıldığında anne, baba ve çocuklar yer almaktadır. Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken çeşitli tutumlar sergilemektedir. Yeni nesil ebeveyn tutumu olarak bilinen helikopter ebeveyn kavramı yabancı literatürde yeni bir kavram olarak yer almamasına karşın bizim literatürümüzde yok denecek kadar az bir araştırma bulunmaktadır. Helikopter ebeveynler, çocuklarının her şeyin en iyisine sahip olmaları için çabalamakta ve onların her problemini kendileri çözmektedir. Bu şekilde çocukların problem çözme yetenekleri gelişememektedir. Helikopter ebeveynlerin çocuklarının benlik algılarının oluşumu ailelerinin onlara her alanda müdahil olmalarından dolayı olumlu veya olumsuz etkilenebilmektedir. Benlik, bireyin kendisini tanımasıdır. Benlik saygısı bireyin kendisini kabul etmesidir. Kaygı ise insanların hayatta karşılarına çıkan problemlerden ötürü duydukları olumsuz hissiyata denilmektedir. Bu araştırma, helikopter ebeveynlerin çocuklarının benlik algısını durumlarının kaygı düzeyleri üzerine etkisi incelenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemi Çanakkale ilinde bulunan İTÜ Vakfı Çanakkale Doğa Koleji ortaokul kademesi 5.Sınıf, 6.Sınıf ve 7.Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz döneminde toplanmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak,“Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği (AHETÖ)”,“Nasıl Hissediyorum Anketi (Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçekleri)”,“Çocuklar İçin Benlik Algısı Profili”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ebeveynleri helikopter ebeveynlik özelliği gösteren katılımcıların, benlik algısı durumları ile kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Benlik algısı durumları, kaygı düzeyindeki değişimlerin sadece %3'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Looking at the elements of the family, which is the smallest building unit of the society, there are mothers, fathers and children. Parents display a variety of attitudes while raising their children. Although the concept of helicopter parent, known as the new generation parental attitude, is not included as a new concept in foreign literature, there is almost no research in our literature. Helicopter parents strive for their children to have the best of everything and solve all their problems by themselves. In this way, children's problem-solving skills cannot develop. The formation of self-perception of children of helicopter parents can be positively or negatively affected by the involvement of their families in all areas. Self is the individual's self-knowledge. Self-esteem is the acceptance of oneself. Anxiety is the negative feeling that people feel because of the problems they encounter in life. This research was carried out to examine the effect of helicopter parents' children's self-perception on their anxiety levels. The sample of this study is composed of 5th grade, 6th grade and 7th grade students of the ITU Doğa Schools in Çanakkale. The data of the study were collected in the fall semester of the 2019-2020 academic year. In the study,“Perceived Helicopter Parent Attitude Scale (AHETÖ)”,“How I Feel Questionnaire (State -Trait Anxiety Inventory for Children - STAI-C)”,“Self Perception Profile for Children”and“Demographic Information Form”developed by the researcher were used as measurement tools. According to the findings of the study, a significant relationship was not observed between the self-perception and anxiety levels of the participants whose parents showed helicopter parenting characteristics. Self-perception states explain only 3% of the changes in anxiety level.