Havacılık endüstrisinde kullanılan elyaf takviyeli plastik malzemeler ve yorulma davranışları
Fiber reinforced plastic materials used in aircraft industry and their fatigue behaviors
- Tez No: 19304
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Sürekli elyaf takviyeli plastik malzemeler, çok geniş bir aile olan kampozit malzeme ailesinin bir sınıfını oluşturmakta olup; cam/epoksi, bor/epoksi, grafit/epaksi ve aramid/epaksi ileri kampozit malzemeler alarak da adlandırılan bu sınıfın en bilinen örneklerini teşkil etmektedirler. Gösterdikleri yüksek dayanım ve rijitlik yanında ağırlık tasarrufuna da imkân vermeleri, ayrıca korozyon ve yorulma dayanımlarının yüksek oluşu; ileri kompozitlerin uçak yapılarında kullanım alanını önemli ölçüde genişletmiş bulunmaktadır. Artan kullanım bu malzemelerle ilgili alarak, aralarında yorulma davranışının belirlenmesi konusunun da bulunduğu pek çak alanda bilgi birimi sağlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada; takviyeli yapıların temel prensipleri yanında, yapılan literatür taramasının bir sonucu olarak ileri kompozit malzemelerde yorulma davranışının belirlenmesine yönelik istatistiksel, ampirik ve teorik yaklaşımlar tanıtılmış, bu yaklaşımlar doğrultusunda gerçekleştirilmiş olan deneylerin sonuçlarına da yerve- rilmiştir.0%. XI
Özet (Çeviri)
Applications of advanced composites to commercial aircraft have generally lagged behind.military use because in civil applications cost is a more important consideration, and safety is a more critical concern. However, there is a considerable increase the use of advanced composites in the newest commerical aircraft at the present time. Although the helicopter industry in the United States is limited to a handful of manufacturers, their products use mare advanced composites than the aircraft industry. Better performance is as much a reason far considering composites as weight and cast savings are. The most common applications of advanced composites in helicopter structures are for helicopter blades, engine access daars, fuselage sections, tail canes, vertical fins, horizontal stabilizers, baggage and cargo doors, tail rotor drive shafts.. Same important composite applications in aircraft industry are given in chapter XllÖZET Sürekli elyaf takviyeli plastik malzemeler, çok geniş bir aile olan kampozit malzeme ailesinin bir sınıfını oluşturmakta olup; cam/epoksi, bor/epoksi, grafit/epaksi ve aramid/epaksi ileri kampozit malzemeler alarak da adlandırılan bu sınıfın en bilinen örneklerini teşkil etmektedirler. Gösterdikleri yüksek dayanım ve rijitlik yanında ağırlık tasarrufuna da imkân vermeleri, ayrıca korozyon ve yorulma dayanımlarının yüksek oluşu; ileri kompozitlerin uçak yapılarında kullanım alanını önemli ölçüde genişletmiş bulunmaktadır. Artan kullanım bu malzemelerle ilgili alarak, aralarında yorulma davranışının belirlenmesi konusunun da bulunduğu pek çak alanda bilgi birimi sağlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada; takviyeli yapıların temel prensipleri yanında, yapılan literatür taramasının bir sonucu olarak ileri kompozit malzemelerde yorulma davranışının belirlenmesine yönelik istatistiksel, ampirik ve teorik yaklaşımlar tanıtılmış, bu yaklaşımlar doğrultusunda gerçekleştirilmiş olan deneylerin sonuçlarına da yerve- rilmiştir.0%. XIApplications of advanced composites to commercial aircraft have generally lagged behind.military use because in civil applications cost is a more important consideration, and safety is a more critical concern. However, there is a considerable increase the use of advanced composites in the newest commerical aircraft at the present time. Although the helicopter industry in the United States is limited to a handful of manufacturers, their products use mare advanced composites than the aircraft industry. Better performance is as much a reason far considering composites as weight and cast savings are. The most common applications of advanced composites in helicopter structures are for helicopter blades, engine access daars, fuselage sections, tail canes, vertical fins, horizontal stabilizers, baggage and cargo doors, tail rotor drive shafts.. Same important composite applications in aircraft industry are given in chapter XllÖZET Sürekli elyaf takviyeli plastik malzemeler, çok geniş bir aile olan kampozit malzeme ailesinin bir sınıfını oluşturmakta olup; cam/epoksi, bor/epoksi, grafit/epaksi ve aramid/epaksi ileri kampozit malzemeler alarak da adlandırılan bu sınıfın en bilinen örneklerini teşkil etmektedirler. Gösterdikleri yüksek dayanım ve rijitlik yanında ağırlık tasarrufuna da imkân vermeleri, ayrıca korozyon ve yorulma dayanımlarının yüksek oluşu; ileri kompozitlerin uçak yapılarında kullanım alanını önemli ölçüde genişletmiş bulunmaktadır. Artan kullanım bu malzemelerle ilgili alarak, aralarında yorulma davranışının belirlenmesi konusunun da bulunduğu pek çak alanda bilgi birimi sağlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada; takviyeli yapıların temel prensipleri yanında, yapılan literatür taramasının bir sonucu olarak ileri kompozit malzemelerde yorulma davranışının belirlenmesine yönelik istatistiksel, ampirik ve teorik yaklaşımlar tanıtılmış, bu yaklaşımlar doğrultusunda gerçekleştirilmiş olan deneylerin sonuçlarına da yerve- rilmiştir.0%. XIApplications of advanced composites to commercial aircraft have generally lagged behind.military use because in civil applications cost is a more important consideration, and safety is a more critical concern. However, there is a considerable increase the use of advanced composites in the newest commerical aircraft at the present time. Although the helicopter industry in the United States is limited to a handful of manufacturers, their products use mare advanced composites than the aircraft industry. Better performance is as much a reason far considering composites as weight and cast savings are. The most common applications of advanced composites in helicopter structures are for helicopter blades, engine access daars, fuselage sections, tail canes, vertical fins, horizontal stabilizers, baggage and cargo doors, tail rotor drive shafts.. Same important composite applications in aircraft industry are given in chapter XllÖZET Sürekli elyaf takviyeli plastik malzemeler, çok geniş bir aile olan kampozit malzeme ailesinin bir sınıfını oluşturmakta olup; cam/epoksi, bor/epoksi, grafit/epaksi ve aramid/epaksi ileri kampozit malzemeler alarak da adlandırılan bu sınıfın en bilinen örneklerini teşkil etmektedirler. Gösterdikleri yüksek dayanım ve rijitlik yanında ağırlık tasarrufuna da imkân vermeleri, ayrıca korozyon ve yorulma dayanımlarının yüksek oluşu; ileri kompozitlerin uçak yapılarında kullanım alanını önemli ölçüde genişletmiş bulunmaktadır. Artan kullanım bu malzemelerle ilgili alarak, aralarında yorulma davranışının belirlenmesi konusunun da bulunduğu pek çak alanda bilgi birimi sağlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada; takviyeli yapıların temel prensipleri yanında, yapılan literatür taramasının bir sonucu olarak ileri kompozit malzemelerde yorulma davranışının belirlenmesine yönelik istatistiksel, ampirik ve teorik yaklaşımlar tanıtılmış, bu yaklaşımlar doğrultusunda gerçekleştirilmiş olan deneylerin sonuçlarına da yerve- rilmiştir.0%. XIApplications of advanced composites to commercial aircraft have generally lagged behind.military use because in civil applications cost is a more important consideration, and safety is a more critical concern. However, there is a considerable increase the use of advanced composites in the newest commerical aircraft at the present time. Although the helicopter industry in the United States is limited to a handful of manufacturers, their products use mare advanced composites than the aircraft industry. Better performance is as much a reason far considering composites as weight and cast savings are. The most common applications of advanced composites in helicopter structures are for helicopter blades, engine access daars, fuselage sections, tail canes, vertical fins, horizontal stabilizers, baggage and cargo doors, tail rotor drive shafts.. Same important composite applications in aircraft industry are given in chapter Xll