Bazı pigmentlerin ışık absorbsiyon özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 17710
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET: Türk Silahlı Kuvvetlerinde muhtelif kuvvetlerde Tank,Top, SilahtAraç,Uçak ve Helikopterlerde kullanılan çok özel bir toya tipi vardır.Bu tür boyalar ile boyanan taktik silah, araç ve gereçler düşman keşif uçakları tarafından havadan fotoğraf çekil dikleri zaman kesinlikle tesbit edilemezler, bulundukları zeminle aynı renk tonunda görünürler. Halen Türkiye'de IHR (Unfrared remission) yansıma özellikli boya ve pigment üretimi yapılamamaktadır »Bu tezin hazırlanmasının asıl amacı, önce bazı renkleri oluşturan pigmentlerin ne olduğunu ortaya çıkarmak ve akabinde de İR yansımalı bu tür boyayı elde etmektedir. Bu tezde Haki-Siyah-Beyaz-Gri olmak üzere (4) çeşit renk üzerinde durulmuştur.Uygun pigment temin edildiğinde toplam (14) çeşit olan her kamuflaj renklerini yapmanında mümkün olduğu tezin sonunda ispatlanmış olmaktadır. Denemeler yapılırken pigmentler dışında 4 ayrı tür reçine sistemide denenmiştir.Bunlar Epoksi-Klor kauçuk-Poliüretan ve uzun yağlı alkit reçineleri sistemleridir. Reçine sistemler dışında pigment komposizyonları arasında da denemeler yapılmıştır. Örneğin siyah renkli İR pigmenti elde edebilmek için (2) tür siyah pigmentten (8) karışım hazırlanmış olup, her biri için ayrı ayrı Hunterlab Spektrof ot ometre SC-520'de teste tabii tutulmuştur.Beyaz renkli İR özellikli pigmenti elde edebilmek için (4) ayrı oranlarda pigment ölçülmesi yapılmıştır. Gri renk İR özellikli pigmenti elde edebilmek için (2) ayrı pigmentten (4) ayrı ölçüm yapılmıştır.Haki rengi elde edebilmek için yurt dışından özel pigmentler getirilmiş ve denemeleri yapılmıştır» Her bir renk için sıcaklık farklarının ne şekilde etkisi olacakları incelenmiş, 0°C - 18° - 30° - 40°C'lerde soğutulan veya ısıtılan plakaların her biri teste tabii tutulmuş ve bu sonuçlar toplu halde bir grafiğe aktarılmıştır. -1-Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde mevcut taktik araçlar, teçhizat ve silahlar sahrada çıplak gözle veya algılayıcı cihazlarla yapılan gözetlemeye karşı kullanılan kamuflaj“boyalarının üretilebileceği ”bu çalışmada ispatlanmış bulunmaktadır. -2-
Özet (Çeviri)
SUMEAET There is a special paint on Tank, weapon, vehicle, aircraft and Helicopters which are the various forces of Turkish Armed services. The tactic weapon, vehicle and eguipment painted by this type of paint are not seen by the enemy exploration aircraft althou£h air photograh are taken. In Turkey, paint based on IRE pigment producing have not done yet. The purpose of preparing this thes is is to solve some colors which is done What kind of pigment made up of is. After then, the paint which will be based on IR will be produced. In this thesis, four types of color are examined and tested. They are 1'IATO green - Elack - white - grey colors. If the pigment is found properly, İt is easier to make fourteen colors of camouflage paints.. White making the tests, four types of pigments are tested, here they are; Spoxy-chlorine Rubber - Polyurethane - Long oil alkyd resin systems. Except resin systems, pigment compositions are tested. For example; Forobtaining IF; Elack Colorttwo types of Elack pigment are mixed each other and prepared eight mixture seperately. Every mixture are tested in Hunter Lab. Spectrophometer device. For obtaining white color pigment; four types of pigment ratio are measured in Lab. For obtaining Grey Color pigment; two types of pigment are measured, and tested in Laboratory. For obtaining 1'ATO Green ccl or J pigment s are tested, examined. Special pigments are brdght from foreign countries. For every color, tem perature differences are ffisasured in 0°C-l8°C-30oC-40oC. Painted plates are put in the refrigerator and also oven to determine temperature differences.The results obtained are drawn to graphic. As Result, in this thesis, the paints used in Turkish Armed Services, are proven that they can produce. These types of paints are used for camouflage for tactics vehicle, eguipment and weapons. They are not seen With the naked eye in the field. -3-