19. yüzyılda Sinop Limanı ve Sinop Tersanesi
Sinop Port and Sinop Shipyard in the 19th century
  1. Tez No: 654237
  2. Yazar: AYŞEGÜL SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Osmanlı Devleti, XVIII. yüzyıla gelinceye kadar ülke içinde ve ülke dışında birçok sorunlarla mücadele etti. Bu sorunlar neticesinde ekonomik ve ticari faaliyetlerde olduğu kadar denizcilik alanında da gerilemeye başladı. XVIII. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin özellikle Rusya ile giriştiği mücadelelerde güçlü bir donanma ihtiyacı ortaya çıktı. Bu dönemde hem Sinop Limanı hem de Sinop Tersanesi Osmanlı Devleti için önemli bir konumdaydı. Sinop Limanı'nın ülkenin kuzey bölgelerine yakınlığı ve buradan yapılan asker, erzak ve mühimmat naklinin kolaylığı devlet tarafından tercih edilmesinde önemli rol oynadı. Hem Sinop'ta hem de Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde üretilen ürünler buradan Kırım, Rusya, Rumeli ve Karadeniz'in diğer sahillerine aktarılmaktaydı. Sadece belirtilen yerlerden gelen mallar değil aynı zamanda Boyabat, Gerze, Akliman ve Küplüağzı gibi Sinop'un kazalarında yetiştirilen ürünler de ihraç edilmekteydi. İhraç ticaretinin devam ettiği Sinop Limanı'nda diğer taraftan da ithal ticaret gerçekleştirilmekteydi. Rumeli limanları (Makedonya, Selanik, Köstence, Dobruca, Varna vb.), Besarabya bölgesi, Rusya'ya bağlı Kırım ile Kefe limanları, Mısır, Fas ve Fransa gibi birçok şehirle alışveriş yapılarak ürünler alınmaktaydı. Ancak Osmanlı Devleti bu canlı ticaret ağındaki üstünlüğünü zamanla kaybetmeye başladı. Bu duruma sebebiyet veren en önemli etkenler arasında Osmanlı Devleti'nin Rusya ile yaşadığı çatışmalar, Rusya'ya karşı verdiği imtiyazlar ve gelişen teknolojik faaliyetleri yeterince takip edememesi söylenebilir. Bu olaylardan sonra XVIII. yüzyıla kadar Karadeniz transit ticaretinin merkezi durumunda olan Sinop Limanı XIX. yüzyılda önemini kaybetmeye başladı.
Özet (Çeviri)
Ottoman State, XVIII. He struggled with many problems in the country and abroad until the 19th century. As a result of this situation, it started to decline in terms of both maritime and economic activities. XVIII. The need for a strong navy arose during the Ottoman Empire's struggles, especially with Russia. In this period, both the port of Sinop and the shipyard were in an important position for the Ottoman State. The proximity of the port of Sinop to the northern regions of the country and the ease of transportation of soldiers, provisions and ammunition made from here played an important role in the state's preference. The products produced both in Sinop and in various cities of Anatolia were transferred from here to the other coasts of Crimea, Russia, Rumelia and the Black Sea. It was not only exported from the specified locations, but also in products grown in Sinop's accidents such as Boyabat, Gerze, Ak Liman, Küplüağzı. On the other hand, import trade was carried out in the port of Sinop where the export trade continued. Products were purchased by shopping in many cities such as Rumelia, Moldavia, Russia, Crimea, Kefe, Egypt, Morocco, France. However, as a result of this live trade network, the Ottoman State's conflicts with Russia in the Black Sea, the privileges it has given over time and the inability to catch up with the developing technology, the advantage here has begun to lose. Sinop XVIIII, which was the center of the Black Sea transit trade until this century after these events. It started to lose its importance in the century.