Tüketim kültürü bağlamında Erbil'deki üst sınıfın yaşam tarzı üzerine bir araştırma
The research on the lifestyle of the upper class in Erbil in the context of consumption culture
  1. Tez No: 654247
  2. Yazar: ZIWAR RASOOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Amerikan'nın Irak'ı işgali sonrasında özerk bir siyasi ve ekonomik bölge olarak öne çıkan KBY'deki sınıfsal yapılanmaya odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı KBY'nin ekonomik anlamda merkezi şehirlerinden biri olan Erbil'deki üst sınıf üyelerinin diğer toplumsal sınıflardan ayrışarak kendilerine nasıl ve hangi yollarla ayrı bir yaşam tarzı ortaya koyduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada Erbil'de tüketim kültürünün üst sınıfın yaşam tarzını nasıl şekillendirdiği irdelenmekte ve tüktim kültürü ile yaşam tarzı ilişkisi ele alınmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik desene uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma evreni Erbil kentinde olan üst sınıf üyelerdir. Araştırmada verilerin toplanması için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmış ve farklı iş kollarından 22 katılımcı ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, Erbil'de üst sınıfın ekonomik sermaye ve kültürel sermayeyi bir araç olarak kullanarak sınıf ayrımı ve yüksek sınıf statüsünü oluşturduğu gözlemlenmiştir. Başka bir anlatımla, Erbil'in kendine özgü şartlarında katılımcılar, tüketim eğilimleri, mekânsal tercihleri, boş zamanlarını değerlendirmeleri, sınıf habitusu, kişisel beğenileri ve aile içinde farklı yollarla kültürel sermaye yatırımı yapmaları gibi farklı unsurlarla kendine özel ve/veya diğer alt sınıflardan ayrı bir yaşam tarzını inşa etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the class structuring in Iraqi Kurdistan (as an autonomous political and economic region), after the American invasion of Iraq. The main purpose of the study was to reveal how and in what ways people belonging to upper class in Erbil, one of the economically central cities of Iraqi Kurdistan, are separated from other social classes and creating a different lifestyle for themselves. Following this purpose, the study examined how the consumption culture shaping the lifestyle of the upper class in Erbil, and the relationship between consumption culture and lifestyle is discussed. This study was carried out following the phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study population of the research is the upper-class members in Erbil city. A purposeful sampling technique for data collection was used in this study and 22 participants were interviewed from different business lines. Results have shown that the upper class in Erbil is using economic capital and cultural capital as a tool to create class distinction and high-class status. Data from this scientific finding has proven that these participants in the unique conditions of Erbil have built a distinct lifestyle from other social class by different elements such as consumption trends, spatial preferences, leisure time, class habitus, personal tastes, and the investment of the cultural capital in different ways within the family.