Bankacılık sektöründe stresle başa çıkma yöntemleri üzerine bir araştırma
A research on methods of coping with stress in the banking sector
- Tez No: 654260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Stres insanların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığını önemli ölçüde etkileyen önemli bir sorundur. Stresi, organizmanın homeostazisinin tehdit edildiği veya organizmanın bir durumu tehdit edici olarak algıladığı bir durum olarak tanımlamak mümkündür. Stresten etkilenen çalışanlar ve müşteriler; organizasyonun faaliyetlerine ve üretkenliğine doğrudan yansıyan eylemlere yol açabilecek özel psikolojik ruh hallerine sahip olacaklardır. Kuruluşlar, stres faktörlerinin daha iyi tanınması ve yönetimi için çalışanları etkili bir şekilde eğiterek olumsuz stresi ve olumsuz sonuçlarını önleyebilir. Bankacılık sektöründe olduğu gibi stres düzeyinin yoğun olduğu sektörlerde, çalışanların stres düzeylerinin olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik örgütsel stratejilerin geliştirilmesinde, çalışanların stresle mücadele etme tercihlerine dikkat çekilmesi bu tezde amaçlanmaktadır. Çalışanların stresle mücadele tercihlerinin işin gerekleri ve arzu edilen sonuçlarla etkileşimlerine dikkat edilerek; doğru insanların, doğru işlere seçimi ve yerleştirmeleri, öğrenme ve gelişim süreçler, performansları, uyumları, bağlılıkları gibi pek çok sonucun olumlu yönde geliştirilebilme potansiyeli bulunmaktadır. Bu çalışma Bankacılık sektöründe çalışanların stresle mücadelelerinde kullandıkları yöntemlerin ve demografik özelliklerin etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda stres, stres yönetimi tanımları literatür kapsamında açıklandıktan sonra banka çalışanları üzerinde yapılan anket verileri kapsamında stresle başa çıkma yönteminin etkileri demografik değişkenler bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress is an important problem that significantly affects both physical and mental health of people. It is possible to define stress as a condition in which the organism's homeostasis is threatened or the organism perceives a situation as threatening. Managers, staff, and customers affected by stress will have special psychological moods that can lead to actions that directly reflect the activities and productivity of the organization. Organizations can prevent negative stress and its consequences by effectively training managers and staff to better recognize and manage stress factors. The aim of this study is to draw attention to the preference of employees to combat stress in developing organizational strategies to reduce the negative effects of employees' stress levels in sectors with high levels of stress as in the banking sector. Paying attention to the interaction of the employees' anti-stress preferences with the requirements of the job and the desired results; Many results such as the right job placement of individuals, learning and development processes, performance, adaptation and commitment have the potential to be improved positively. This study examines the effects of the methods and demographic characteristics used by the employees in the banking sector in their struggle with stress. After explaining the definitions of stress, stress management and motivation within the scope of the literature, within the scope of the survey data on bank employees, the effects of the method of coping with stress were examined in the context of demographic variables.