Face recognition and metamemory: Feeling of knowing and tip-of-the-tongue judgments in response to familiar faces
Yüz tanıma ve üstbellek: Bireylerin tanıdık yüzlere dair bilme hissi yargıları ve dilinin ucunda deneyimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 654261
  2. Yazar: ÖZLEM MERVE CANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilme hissi (BH) yargıları, belleğimizde depolanan ya da depolanmayan bilgilere dair yaptığımız çıkarımsal kararlardır. Bu kararlar, anlık olarak doğru hatırlayamadığımız ya da bir kısmını hatırladığımız bilgileri, gelecekte hatırlayabilme olasılığını tahmin etmemize zemin hazırlar. BH, dilinin ucunda fenomeni (DU) ile oldukça benzer olmasına rağmenDU anlık olarak oluşan, oldukça emin ve hatırlamaya çok yakın olduğumuz durumlardaki deneyimlerdir. Bu çalışmanın amacı, ünlü yüzleri isimlendirme görevi sırasında BH kararları ve DU deneyimleri arasındaki ilişkileri incelmektitr. Literatürdeki çoğu çalışmanın aksine, bu çalışmada BH ve DU arasındaki ilişkileri yüzün yüzün 'bütünsel tanıma' sürecinden nasıl etkilendiği, de incelenmiştirBu amaçlar ışığında, BH'nin klasik paradigması olan hatırlama, yargılama ve tanıma paradigması (Hart, 1965) ünlü yüzleri isimlendirme görevine uygulanmış, yüzler bütünsel (tüm yüz) ya da kesitsel (yüzün üst kısmı) olarak sunularak ipucu benzerliği ve hedefin ulaşılabilirliği yaklaşımları test edilmiştir. Sonuçlar BH içimulaşılabilirlik hipotezini yüz tanıma süreci için ise 'bütünsel' bakış açısı yaklaşımını destekler yönde olmuştur. Bu bulgular, yüz tanıma, BH ve DU literatürleri bakımından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feeling of knowing (FOK) judgments allow us to make decisions regarding what is and is not stored within our memory as well as enable us to make judgments about our future cognition performance. Although there are many overlap betwenn FOK and tip-of-the-tongue (TOT) phenomenon, TOT occurs involuntarily unlike FOK. The present study aims to investigate relationships betwenn FOK judgments and TOT states during famous face-naming task. In the literature, relation between FOK and face identification is mostly studied with whole-faces. In the present study, we aimed to further investigate 'holistic' approach on face-naming process while subjects are making judgments for familiarity of the faces and accessibility of retrieved partial information for the target faces under whole face and half-face (upper part of face) conditions. The classical recall-judgment-recognition (RJR) paradigm (Hart, 1965) is adapted into a face-naming task. It is used in order to examine the two main hypotheses on the basis of FOK, namely cue-familiarity and target-accessibility. In general, subjects' recall, recognition performances, as well as FOK judgments and TOT experiences are measured. Results favored target-accessibility hypothesis on the basis of FOK as well as holistic approach on face recognition. Findings were discussed under face recognition, FOK and TOT literatures.