National integration and efficacy on socio-economic and political development in nigeria
Nijerya'da ulusal entegrasyon ve sosyo-ekonomik ve siyasi kalkınmaya etkisi
- Tez No: 654259
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada ulusal entegrasyon ve Nijerya'nın sosyo-ekonomik ve politik gelişimi üzerindeki etkinliği incelenmiştir. Ülke, 200 milyondan fazla Batı Afrika alt bölgesinde yer almaktadır. Nijerya, sömürge yönetimi amacıyla 1914'te yaklaşık 450 farklı etnik grubu bir araya getiren İngiltere tarafından sömürgeleştirildi. Bu çeşitli gruplar arasındaki etnik gruplar arası ilişki, 1960 yılında İngiliz sömürge yönetiminden bağımsızlığa yol açan dönemde düşmandı. Bu grupları yeni bağımsız hükümet tarafından birleşme çabalarına rağmen 1967'de iç savaş başladı ve 1970'e kadar sürdü. Savaşa yol açan faktöreler, savaşın seyri ve savaşın sonucu, Nijerya hükümetini ülkedeki 450 etnik grubu birleştirmek ve gelecekteki savaştan kaçınmak için bütünleştirici mekanizmalar uyguladı. Bu çalışma, Nijerya hükümeti tarafından benimsenen çeşitli bütünleştirici mekanizmaların iç savaş sonrası Nijerya'nın sosyo-ekonomik ve politik gelişimi üzerindeki etkinliğini değerlendirmek için tarihsel araştırma yönetimini kullanmıştır. Nijerya tarihi üzerine 10 uzmanla derinlemesine sözlü görüşmeler yapıldı. Ayrıca, çalışmaları zenginleştirmek için devlet yayınları, mektuplar, yazışmalar, belgeseller, gazeteler, dergi makaleleri, kitaplar ve çevrimiçi kaynaklar gibi yazılı belgeler de araştırılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, çalışma Ulusal Gençlik Hizmet Gücü Kolordu'nun tanıtımı, Birlik Okullarının kurulması, Ulusal Dil politikasının ilan edilmesi ve Federal Başkent Bölgesi'nin oluşturulması gibi ulusal bütünleştiricinin etkinliğinin, Abuja siyasileştirmiştir ve bu nedenle Nijerya'nın sosyo-ekonomik ve politik gelişimini artırmada zayıftır. Çalışma ayrıca, şiddetli etnik milis gruplarının ortaya çıkmasının ve terörizmin yayılması Nijerya'nın dağılmasına yol açabileceğini de gözlemledi. Çalışma, Nijerya hükümetinin azınlık gruplarının ulusal politikaya daha fazla dahil olmasını sağlamak için anayasayı gözden geçirmesi gerektiğini önerdi. Ayrıca, vatandaşların aidiyet duygusunu geliştirmelerine ve ülkede federal karakter ilkesini teşvik etmelerine izin vermek için Nijeryalıların sosyal güvenliğini geliştirmek için çaba gösterilmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
This study examined national integration and its efficacy on socio-economic and political development of Nigeria. The country is located in the West African sub-region with a population of over 200 million people. Nigeria was colonised by Britain who, for the purpose of colonial administration, merged together about 450 different ethnic groups in 1914. The inter-ethnic relationship among these various groups was hostile in the period leading to independence from British colonial rule in 1960. While efforts were made to unite these groups by the newly independent government, a civil war of secession broke out in 1967 and lasted until 1970. The factors which led to the war, the course of the war and the outcome of the war made the Nigerian government implement integrative mechanisms so as to unite the 450 ethnic groups in the country and avoid future war. This study made use of historical research method to assess the various integrative mechanisms adopted by the Nigerian government and the efficacy of such integrative mechanisms on socio-economic and political development of Nigeria in the post-Civil War period. In-depth oral interviews were conducted with ten (10) experts on Nigerian history. Furthermore, written documents such as government publications, letters, correspondence, documentaries, newspapers, journal articles, books and online sources were explored to enrich the work. Content analysis was used to analyse the data. Based on the outcome of the analysis, the study discovered that the efficacy of national integrative such as the introduction of the National Youth Service Corps, the establishment of Unity Schools, the promulgation of National Language Policy, and the creation of the Federal Capital Territory, Abuja are politicised and therefore weak in enhancing the socio-economic and political development of Nigeria. The study also observed that the emergence of violent ethnic militia groups and spread of terrorism could lead to the disintegration of Nigeria. The study recommended that the Nigerian government should review the constitution to allow more inclusion of minority groups in the national polity. It also recommended that efforts should be made to improve on the social security of Nigerians to allow the citizens to develop sense of belonging and promote the principle of federal character in the country.