Tuzluluk stresi altındaki hicaznar fidanlarında potasyum ve brassinosteroid uygulamalarının gelişim ve bazı fizyokimyasal parametreler üzerine etkileri
Effects of potassium and brassinosteroid applications on growth and some physiochemical parameters on hicaznar pomegranate seedlings under salinity stress
  1. Tez No: 654283
  2. Yazar: SİBEL SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Dünyada tropik ve subtropik iklimlerin hakim olduğu geniş bir alana yayılmış olan nar (Punica granatum L.), çeşitli iklim ve toprak koşullarına rahatlıkla adapte olabilen bir meyve türüdür. Bitkiler en iyi gelişimi kendileri için optimum olan koşullarda gösterirler ancak, yaşamlarını sürdürdükleri alanlarda, gelişimlerini engelleyici, zorlayıcı ve hatta tamamen durdurucu bir kısım zorluklarla karşılaşabilirler. Tuzluluk, tüm dünyada tarımsal üretimde önemli kayıplara neden olan en ciddi abiyotik stres faktörleri arasında yer alır. Bu çalışmada farklı tuzluluk stresleri (0, 100, 200 ve 300 mM NaCl) altında yetiştirilen Hicaznar çeşidinde iyileştirici olarak kullanılan ilave KNO3 (KN) (0 ve 10 mM) ve Brassinolid (BR) uygulamalarının (0 ve 1 μM) bazı bitki gelişim parametreleri ile klorofil indeksi, yaprak alanı, stoma sayısı, stoma iletkenliği, hücre zarı geçirgenliği, prolin ve MDA üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, tuz, KNO3 ve BR uygulamalarının kök ve yapraklardaki bazı bitki besin element içerikleri üzerine olan etkileri belirlenmiştir. Çalışmada incelenen özellikler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Deneme süresince sıcaklık, nem ve fotosentetik aktif radyasyon ölçümleri alınmıştır. Tuz stresi tüm gelişim ve fizyolojik parametreler üzerinde olumsuz etkilere sebep olurken, ilave KNO3 ve BR uygulamalarının olumsuzlukları kısmen de olsa hafifleterek bazı konularda önemli iyileştirici etkilerde bulunduğu belirlenmiştir. Tuz uygulaması kök ve yapraklardaki Na içeriğinin artmasına sebep olurken, Ca ve K içeriklerini azaltmış, KNO3 ve BR uygulamaları iyileştirici etkilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pomegranate is spread over a wide area at tropical and subtropic climates in the world and it is a fruit which can easily adapt to various climate and soil conditions. Plants shows the best development in optimal conditions for them however sometimes may be exposed to some difficulties, which prevent their development and even completely stopping their development. Salinity, is one of the most severe abiotic stresses factor and increase rapidly in our country and in the world day by day. This study was carried out to determine the ameliorative effects of BR (0 and 1 μM) and KNO3 (KN) (0 and 10 mM) applications on some plant growth parameters and on chlorophyll index, leaf area, stomatal number, stomatal conductivity, cell membrane permeability, proline and MDA in Hicaznar pomegranate cultivar which grown under different salt levels (0, 100, 200 and 300 mM NaCl). The effects of salt, KNO3 and BR applications on some plant nutrient contents in roots and leaves were determined. In addition, correlation analysis was conducted to determine the relationships among the investigated features in the study. During the experiment, temperature, humidity and photosynthetic active radiation measurements were taken. Salt applications were reduced significantly some plant growth and physiological parameters such as plant height, stem diameter, number of lateral branches, number of leaves, leaf area and chlorophyll content but negative effects of salt on some properties was alleviate partly by using additional KNO3 and BR applications. Salt applications were caused increase about Na consantration while Ca and K contents were decreased, but KNO3 and BR had improve effects about them.