Kapitalizmin evriminin diyalektiği: Bir Veblen soyutlaması
The evolution of capitalism is dialecting: A Veblen abstract
  1. Tez No: 654282
  2. Yazar: BURÇİN SARAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Çalışma, Marx'ın yöntemini kullanmak suretiyle yani gerçek somuttan başlayarak soyutlama vasıtasıyla düşüncedeki somuta doğru ilerlemeye yönelik bir yöntem izlemeye çalışmıştır. Gerçek somut, burada bize kendisini sunduğu şekliyle Veblen'in kapitalizm soyutlamasıdır.Çalışmada Veblen'in kapitalizm soyutlamasının soyutlamasını yapma çabasında düşüncedeki somuta (yani zihnimizde yeniden inşa edilmiş ve kavranmış haliyle var olan bütüne) ilerlemeye yönelik bir yöntem izlerken kapitalizmin mekânı, Amerika Birleşik Devletleri; doğası, makine süreci; kurumları, aylak sınıf ve özel mülkiyet; aktörü ise finans kaptanı olmuştur. Veblen'in kapitalizm soyutlamasında kapitalizmin en belirgin özelliği, üretimin parasal bir olgu haline gelmesidir. Üretimin doğasının bu şekildeki gelişimi; iş adamlarının faaliyetlerini endüstriyel faaliyetlerden daha ziyade finansal faaliyetlere yöneltmesine yol açmıştır. Kapitalist sistemin gelişme sürecinde girişimciliğin geçirdiği bu değişim, girişimcinin sanayi kaptanlarından finans kaptanlarına dönüşmesi şeklinde olmuştur. Başka bir şekilde ifade edilirse; eski tip girişimci olan sanayi kaptanları, kapitalist gelişme süreci içerisinde yeni bir tip olan finansal girişimcilere dönüşmüştür. Modern kapitalizmde iş adamları, daha çok parasal işlevlerle uğraşarak reel üretim faaliyetlerini geri plana itmektedir. Veblen, genel olarak iş adamlarının kurumsal evrim sürecinde değişen bu yöndeki tutumlarının endüstrinin üretken olarak çalışmasını engellediğini ifade etmektedir. Aynı zamanda iş adamları bu tutum ve faaliyetleri sonucunda, üretim sürecinde gerçekleşebilecek teknik ilerlemelerin ortaya çıkmasını da engellemektedir. Çünkü dönemsel ticari hayatın çıkarının bir gerekliliği olarak, üretimin kâr amacı doğrultusunda kısıtlanması gerekmektedir. Özellikle yeni üst yapıyı kredi, borç ve hayali sermaye artırımlarını oluşturan finans sektörü; alt yapıyı ise, toplum temsil etmektedir. Bu bağlamda üst yapı, alt yapıyı belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
The study attempted to follow a method to move towards the concrete in thought by using Marx's method, that is, starting from the real concrete, through abstraction. The real concrete is Veblen's abstraction of capitalism, as it presents us here. The space of capitalism, while pursuing a method to progress to the concrete in thought (that is, to the whole that exists in our mind as reconstructed and comprehended) in Veblen's effort to make the abstraction of capitalism abstraction; The United States, its nature; machinery process, institutions; the idle class and private property institution and actor has been the finance captain. The most prominent feature of capitalism in Veblen's abstraction of capitalism is that production becomes a monetary phenomenon. This development of the nature of production has led businessmen to focus their activities on financial activities rather than on industrial activities. This change in entrepreneurship in the development of the capitalist system has been in the form of the entrepreneur's transformation from captains of industry to finance captains. In other words, the industry captains, who were former entrepreneurs, turned into financial entrepreneurs, a new type in the capitalist development process. In modern capitalism, businessmen are pushing back real production activities by dealing with more monetary functions. Veblen states that in general, businessmen's attitudes in this direction, which have changed in the process of institutional evolution, are prevented from working productively in the industry. At the same time, businessmen prevent the emergence of technical progress that may occur in the production process as a result of these attitudes and activities. Because, as a necessity of the interest of periodic business life, production must be restricted in line with the purpose of profit. In particular, the financial sector, which creates the new superstructure, credit, debt and fictitious capital gains; the infrastructure represents the community. In this context, the superstructure determines the infrastructure.