Örgütlerde yaratıcılığın gelişimi sürecinde personel güçlendirme ve örgütsel desteğin rolü
The role of employee empowerment and organizational support in the development process of creativity in the organizations
- Tez No: 654295
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Çevresel çalkantıların sürekli olarak yaşandığı modern dünyada, örgütlerin rekabet avantajını elinde bulundurması, yaratıcılık faaliyetlerine bağlıdır. Yaratıcılık, örgütlerde personel güçlendirme ve örgütsel destek ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, kamu ve özel sektörde bulunan örgütler açısından güçlendirme, örgütsel destek ve yaratıcılık ilişkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren örgütlerdeki 548 çalışan ve yönetici üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, personel güçlendirme ve kurumların verdiği destek, yaratıcılığı olumlu olarak etkilemektedir. Örgütsel desteğin yaratıcılığa olan etkisinin personel güçlendirmenin yaratıcılığa olan etkisinden fazla olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca özel sektörde bulunan örgütlerin örgütsel desteğinin yaratıcılığa olan etkisinin kamuda bulunan örgütlerin kurumsal desteğinin yaratıcılığa olan etkisinden fazla olduğu da görülmüştür. Bununla birlikte kamuda faaliyet gösteren örgütlerde personel güçlendirmenin yaratıcılığa etkisinin özel sektörde bulunan örgütlerde personel güçlendirmenin yaratıcılığa olan etkisinden fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern world, where environmental disturbance is constantly experienced, organizations' competitive advantage depends on their creativity activities. Creativity is directly related to employee empowerment in organizations. The purpose of this study is to determine the relationship between empowerment, organizational support and creativity among organizations in the public and private sectors. In accordance with this purpose, the research was carried out on 548 employees and managers in organizations operating in the public and private sectors. According to the findings of the research, employee empowerment and support of organizations affects creativity positively. It has been observed that the impact of corporate support on creativity is more than the impact of employee empowerment on creativity. It was also observed that the corporate support of organizations in the private sector had a greater impact on creativity than the corporate support of organizations in the public sector. However, it has been determined that the effect of employee empowerment on creativity in organizations operating in public is more than the impact of employee empowerment on creativity in organizations in the private sector.