Nevşehir il merkezi atmosferindeki alerjik mantar spor konsantrasyonunun incelenmesi
The analysis of allergen fungi spores in the atmosphere of Nevşehir
  1. Tez No: 654299
  2. Yazar: NURİ MOHAMED MOHAMED ELTAJOURİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÇETER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Mantar sporları atmosferdeki alerjenlerin en önemli gruplarında birini oluşturmaktadır. Atmosferdeki mantar spor konsantrasyonunun saptanması duyarlı bireylerin tedavilerinin planlanması, yaşam kalitelerinin arttırılmasının yanı sıra tedavi giderlerinin azaltılması ve iş gücü kayıplarının önlenmesi açısından da önem arz etmektedir. Bu amaçla Nevşehir ili atmosferinde bulunan mantar sporları Ocak 2014-Aralık 2019 tarihleri arasında Hirst tipi volümetrik Burkard tuzağı ile çalışılmıştır. 72 aylık dönemde yapılan analizlerde, 35 mantar taksonuna ait 407 309 spor saptanmıştır. Atmosferde belirlenen taksonların toplam spor konsantrasyonu içerisindeki oranı Cladosporium %55,4; Leptosphaeria %8,9; Alternaria %6,9; 1-septalı askospor %3,4; Periconia 2,6; Ustilago %2,5; Pleospora %2,4; Coprinus %1,8; Xylaria %1,5; Melanomma %1,4; Exosporium %1,3; Nigrospora %1,1; Didymella %1 ve Puccinia %1 olarak saptanmış, ayrıca toplam spor miktarı içerisindeki oranı %1'in altında kalan 21 taksona ait sporların toplamının ise %8,8 olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dominant takson verilerinin meteorolojik parametrelerle ilişkileri Pearson korelasyon testi kullanılarak araştırılmıştır. En düşük spor konsantrasyonu 311 spor ile 2017 Ocak ayında rastlanırken en yüksek spor konsantrasyonu 20587 spor ile 2016 Haziran ayında saptanmıştır. Her taksonun 1 m3 havadaki spor miktarlarının günlük, haftalık ve aylık değerleri çizelgeler halinde verilmiştir. Bu veriler kullanılarak Nevşehir iline ait spor takvimi hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
Fungal spores constitute one of the most important groups of airborne allergens. Determination of fungal spore concentration in the atmosphere is important in terms of planning the treatment of sensitive individuals, raising their qualities of life as well as decreasing treatment costs and preventing workforce losses. With this purpose, the fungal spores in Nevşehir atmosphere were studies with Burkard trap between dates of January 2014 and December 2019. In analyses of a period of 72 months, 407309 spores were detected belonging to 35 fungal taxa. Regarding the dominant spores in atmosphere, 55.4% of these spores were belongs to Cladosporium, 8,9% Leptosphaeria; 6,9% Alternaria; 3,4% 1-septate ascospore; 2,6% Periconia; 2,5% Ustilago; 2,4% Pleospora; 1,8% Coprinus; 1,5% Xylaria; 1,4% Melanomma; 1,3% Exosporium; 1,1% Nigrospora; 1,0% Didymella, 1,0% Puccinia. Moreover, total rate was specified as 8.8% for the spores of the 21 taxa lower than 1% in total spore amount. The lowest spore concentration was seen in 2017 January with 311 spores while the highest spore concentration was seen in 2016 June with 20587 spores. Daily, weekly and monthly values of spore amounts of each taxon in 1 m3 air were given as tables. In addit ion, the relationships of dominant taxa data with meteorological parameters were investigated using the Pearson correlation test. According to these data, spore calendar of Nevşehir Province was presented.