Nevşehir tarihi bibliyografyası (Tarih, kültür ve medeniyet)
Bibliography of Nevşehir history (History, culture and civilization)
- Tez No: 828848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Tarihi çağlar boyunca çeşitli uygarlıkları bünyesinde barındıran ve önemli bir yerleşim merkezi olan Nevşehir hakkında çok sayıda çalışma yapılmıştır. Gerek il merkezinin gerekse il merkezine bağlı ilçelerin tarihi üzerine çeşitli alanlarda yapılan bu çalışmaların bir bütün halinde verilebilmesine özen gösterilmiştir. Araştırma sürecinde Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Nevşehir'in ilçelerinde bulunan belediyelere, kütüphanelere ve bazı çalışmaların teminini sağlayabilmek adına yazarlarına gidilip eserler bizzat tespit edilmiştir. Eserlerin künyelerinin tam olarak verilebilmesi için çalışmanın yazarlarıyla sosyal medya, mail ve telefon vasıtası ile iletişim kurulmuştur. Ayrıca internet üzerinde de çeşitli veritabalarına ulaşım sağlanarak çalışma sahası genişletilmiştir. Nevşehir tarihi alanında yayınlanmış ansiklopedi maddeleri, bildiriler, kitaplar, makaleler, tezler, yıllıklar, seyahatnameler ve gezi notlarının kapsamlı bir bibliyografisi tespit edilerek ortaya konulmuştur. Yerli çalışmaların yanı sıra yabancı eserler de ulaşılabilindiği ölçüde verilmeye çalışılmıştır. Elde edilen çalışmaların bibliyografyaları da incelenerek kapsam geçerliği yüksek bir çalışmanın mümkün olmasına özen gösterilmiştir. Ortaya çıkan verilerin daha iyi anlamlandırılabilmesi açısından kaynaklar ilgili bilim dallarına göre tasnif edilmiştir. Bu bilim dalları altında sınıflandırılan çalışmalar ise kitap, kitap bölümleri, makaleler, bildiriler ve tezler olarak kategorize edilmiştir. Ayrıca ansiklopedi maddeleri, kitap tanıtımları, yıllıklar, seyahatnameler ve gezi notları için de ayrı bir bölüm açılmıştır. Böylelikle çalışmaların her anlamda doğru bir şekilde verilmesi sağlanmıştır. Bu bibliyografya çalışması ile birlikte küçük bir köy konumundan ilçeye daha sonrasında ise il merkezi haline gelen Nevşehir'in tarihine yönelik eserlerin niceliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have been carried out about Nevşehir, which has been an important settlement center and which has hosted various civilizations throughout the historical ages. Care has been taken to present these studies on the history of both the city center and the districts connected to the city center as a whole. During the research process, in order to provide the municipalities, libraries and some studies in the districts of Kayseri, Niğde, Nevşehir and Nevşehir, the authors were visited and the works were personally identified. The authors of the study were contacted via social media, e-mail and telephone in order to give the complete information about the works. In addition, the working area has been expanded by providing access to various databases on the internet. A comprehensive bibliography of encyclopedia articles, papers, books, articles, theses, travelogues and travel notes published in the field of Nevşehir history has been identified and presented. In addition to domestic works, foreign works have been tried to be given to the extent that they can be reached. By examining the bibliographies of the studies obtained, care was taken to ensure that a study with high content validity is possible. In order to better understand the resulting data, the sources have been classified according to the relevant branches of science. Studies classified under these branches of science are categorized as books, book chapters, articles, papers and theses. In addition, a separate section has been opened for encyclopedia articles, book introductions, annuals, travelogues and travel notes. Together with this bibliography study, the size of the works related to the history of Nevsehir, which turned from a small village location into a district and then into a provincial center, has been revealed.