Yerli ve yabancı bazı badem tip ve çeşitlerinin dona dayanıklılığının saptanması ve çiçeklenmenin geciktirilmesi üzerinde araştırmalar
Determining of frost resistance of some foreign and local almond types and cultivars and researches on delaying the flowering
- Tez No: 65431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
VII ÖZ Bu araştırma, bazı yerli ve yabancı badem tip ve çeşitlerinin farklı çiçeklerime dönemlerinde, dona dayanıklılığının saptanması ve GA3 uygulamasıyla çiçeklenmenin geciktirilmesi amacıyla yapılmıştır. Don testleri sonucunda, özellikle Primorski, Nikitski-10, Genco ve 101-9 badem çeşit ve tiplerinin dona en dayanıklı çeşit ve tipler olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bitkilerin düşük sıcaklık derecelerinde kalma süresi, düşük sıcaklık derecesi ve bitkinin içerisinde bulunduğu fizyolojik dönem dondan zararlanma üzerinde önemli rol oynamaktadır. Sonbaharda yapılan gibberellik asit uygulamasıyla, 48-5 badem tipinde, değişik çiçeklenme dönemlerinde 5-9 gün, Drake ve Nonpareil badem çeşitlerinde 1-3 günlük gecikme sağlanmıştır. i
Özet (Çeviri)
VIII Abstract This experiment was carried out to find the cold resistant almond cultivars and types and to delay flowering by GA3 applications. Primorski, Nikitski 10, Genco and 101-9 almond cultivar and types were found to be the most cold resistant ones by the viability tests. As a result, the duration and the degree of the cold temperatures and the physiological period of the plants determined to be important on the cold damage. With the application of gibberellic add applications, 5-9 days late flowering in 48-5 almond type and 1-3 days late flowering in Drake and Nonpareil almond cultivars were obtained. i