Valencia portakalında oksin uygulamalarının muhafaza süresince oksin düzeyleri üzerine etkisi
The Effects of auxin applications on valencia oranges during storage period
  1. Tez No: 65430
  2. Yazar: HATİCE TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN IŞIK ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
XII ÖZ Bu araştırma, Valencia portakalının uygun depo koşullarında 5 aylık muhafazası süresi içinde yeşil kapsül miktarını korumak amacıyla 2,4-0 hormonunun değişik dozlarını araştırmak ve muhafaza süresince uygulanan 2,4-D hormonunun değişim miktarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemenin ikinci yılında bazı 2,4-D + GA3 kombinasyonları ilave edilmiştir. Ayrıca uygulamaların meyve kalitesini oluşturan özellikler üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Sonuç olarak 2,4-D uygulaması yapılan meyvelerde yeşil kapsül miktarı önemli düzeyde korunmuş, ayrıca 200 ppm 2,4-D ve 200 ppm 2,4-D + 100 ppm GA3 uygulaması yapılan meyvelerde çürüme oranları düşük olarak saptanmıştır. 2,4-D + GA3 kombinasyonu meyve kalite kriterlerini korumada oldukça etkili olmuştur. 2,4-D'nin değişim miktarını incelemede TLC Scanner yöntemi kullanılmış ve aylara göre meyvelerdeki kalıntı miktarı incelenmiştir. Muhafazanın 4. ayında yeşil kapsüllü meyve kabuğunda 2,4-D tamamen kaybolmuş, meyve suyunda ise muhafazanın başlangıcında bile 2,4-D'ye rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
XIII ABSTRACT The experiment was carried out on Valencia orange cv. In suitable storing conditions in order to keep up the green button on the Valencia fruits during five months by treatments of different doses of 2,4-D and GA3 to determine the amount of changing of treated 2,4-D during storing period. In the second experiment year, some of 2,4-D and GA3 combinations were added in the experiment In addition, various quality criterias were also examined in the treated fruits. The results have shown that the amount of green buttoned fruits were significantly higher in the 2,4-D treated fruits. In addition, 200 ppm 2,4-D and 200 ppm 2,4-D + 100 ppm GA3 combination were significantly effective to keep up fruit quality criterias. In order to inspect the amount of changing of 2,4-D, TLC Scanner method was used and the residue amount of 2,4-D in the fruits was investigated monthly. After the fourth month of experiment 2,4-D residue in the fruits was disappeared completely.