Mersin ili bağ üretim alanlarında thrips (Thysanoptera) türleri, popülasyon değişimleri ve zarar oranlarının araştırılması
The determination of thrips (Thysanoptera) species, their population fluctuations and damage rates in vineyard areas in Mersin province, Turkey
- Tez No: 654331
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Mersin ili bağ alanlarında bulunan thrips (Thysanoptera) türlerinin tespiti, popülasyon değişimleri ve zarar oranlarını belirlemek amacıyla 2019 ve 2020 yıllarında yürütülmüştür. Çalışma sonucunda; Aeolothripidae familyasından Aeolothrips collaris (Priesner), Thripidae familyasından Drepanothrips reuteri (Uzel), Frankliniella occidentalis (Pergande), Mycterothrips tschirkunae (Jachontov), Neohydatothrips sp., Rubiothrips vitis (Priesner), Thrips euphorbiae (Knechtel), Thrips hawaiiensis (Morgan), Thrips major (Uzel), Thrips meridionalis (Priesner), Thrips physapus (Linnaeus), Thrips pillichi (Priesner) ve Thrips tabaci (Lindeman), Phlaeothripidae familyasından Haplothrips globiceps (Bagnall) olmak üzere 14 tür belirlenmiştir. En fazla tespit edilen tür R. vitis (%56.70) olmuş ve onu M. tschirkunae (%23.37) izlemiştir. Thrips erginleri en fazla oranda (%87.72) meyvelerde örneklenmiştir. Popülasyon takibi Hacıahmetli ve Bağcağız yörelerinde belirlenen iki bağ alanında yürütülmüştür. R. vitis ve M. tschirkunae'nin popülasyon yoğunluğu olgun meyve döneminde yüksek bulunmuştur. Mersin ili genelinde bağlarda thrips beslenmesi nedeniyle meyvelerde zarar oranı %10-15 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine thrips (Thysanoptera) species, their population fluctuations as well as damage rates in vineyard areas in Mersin province, Turkey in 2019 and 2020. As a results of this study, totally 14 Thysanoptera species, namely Aeolothrips collaris (Priesner) belonging to Aeolothripidae; Drepanothrips reuteri (Uzel), Frankliniella occidentalis (Pergande), Mycterothrips tschirkunae (Jachontov), Neohydatothrips sp., Rubiothrips vitis (Priesner), Thrips euphorbiae (Knechtel), Thrips hawaiiensis (Morgan), Thrips major (Uzel), Thrips meridionalis (Priesner), Thrips physapus (Linnaeus), Thrips pillichi (Priesner) and Thrips tabaci (Lindeman) belonging to Thripidae; Haplothrips globiceps (Bagnall) beloging to Phlaeothripidae have been determined. R. vitis was found to be more common (56.70%), this thrips species was followed (23.37%) by M. tschirkunae. The adult thrips species were sampled mostly in fruits (87.72%). Population fluctuations of common thrips species was carried out in the two grape areas in Hacıahmetli and Bağcağız locations. It was observed that population densities of R. vitis and M. tschirkunae population coincided with the mature fruiting period. Damage ratios on grapes due to thrips attacks varied between 10% and 15% in Mersin province, Turkey.