Yerel diatomit topraklarının bazı depolanmış tahıl zararlarına karşı uzun süreli kalıcı etkinliği
Persistent efficacy of local diatomaceous earths against some stored grain insects
- Tez No: 654332
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada buğday üzerinde iki yerel diatomit toprağı (DE) formülasyonunun, Detech® ve Demite®, Sitophilus oryzae (L.), Tribolium confusum du Val. ve Rhyzopertha dominica (F.)' ya karşı insektisidal ve kalıcı etkinlikleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla 5 kg'lık buğday DE formülasyonların iki konsantrasyonuyla (600 ve 900 ppm; mg DE/kg buğday) muamele edilmiş ve 26±1ºC sıcaklık ve %65±5 nispi nemde saklanmıştır. 360 günlük depolama süresinin tamamlanmasına kadar 0. gün, 15. gün, 1., 3., 6., 9. ve 12. ayda DE uygulanmış buğdaylardan örnekler alınmıştır. Sitophilus oryzae, T. confusum ve R. dominica erginleri bu örneklere maruz bırakılarak 26±1ºC ve %65±5 nispi nemde biyolojik testler yürütülmüştür. Bu biyolojik testlerde DE uygulamasının etkinliği 7 ve 14 gün maruz kalma sürelerinde uygulama yapılan buğday daneleri üzerindeki ergin ölüm oranları kayıt edilmiştir. On dördüncü gün sayımından sonra S. oryzae ve R. dominica erginleri elenerek danelerden uzaklaştırılmış ve uygulama yapılan daneler üzerinde yeni nesil ergin sayılarını değerlendirmek için örnekler ek 45 gün süreyle aynı koşullarda bekletilmiştir. Buğday üzerinde yerel DE toz formülasyonlarının, Demite® ve Detech®, S. oryzae, T. confusum ve R. dominica erginlerine karşı uzun süreli kalıcı etkinlikleri test edilen böcek türüne, uygulama konsantrasyonuna ve uygulama sürelerine göre önemli farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Sitophilus oryzae ve T. confusum için hem Demite® hem de Detech®'in 900 ppm konsantrasyonu uygulanan buğdayların bekletildiği tüm sürelerde Demite® ve Detech® uygulamalarına 14 gün süreyle maruz bırakılan S. oryzae ve T. confusum erginlerinin ölüm oranları arasında önemli bir fark olmadığı bulunmuştur. Demite® ve Detech® 600 ppm 14 gün ve 900 ppm 7 gün uygulamaların tüm depolama sürelerinde elde edilen S. oryzae ve T. confusum ölüm oranları arasında istatistiki olarak önemli farklılık bulunmasına rağmen depolama sürelerinde elde edilen ölüm oranları arasındaki farkın düşük (S. oryzae ve T. confusum için sırasıyla
Özet (Çeviri)
The insecticidal and residual efficacy of two local diatomaceous earth (DE) formulations, Detech® and Demite®, against Sitophilus oryzae (L.), Tribolium confusum du Val. and Rhyzopertha dominica (F.), on wheat was assessed. For this purpose, 5-kg lots of wheat were treated with the above-mentioned DE formulations, in two dose rates (600 and 900 ppm; mg DE/kg grain) and stored at 26±1ºC and %65±5 relative humidity. Samples of these lots were taken at 0., and 15. day, 1., 3., 6., 9., and 12. month of storage, until the completion of a 360-day period of storage. Bioassays were conducted by exposing S. oryzae, T. confusum and R. dominica adults to these samples, at 26±1ºC and%65±5 relative humidity. In these bioassays, the DE efficacy was evaluated by recording adult mortality after 7 and 14 d days of exposure on the treated grains. After the 14-day count, all adults were removed, and the samples were left at the same conditions for an additional 45 days, to evaluate the capacity for progeny production in the treated grains. It was observed that long term persistent efficacy of local DE powder formulations, Demite® and Detech®, against S. oryzae, T. confusum and R. dominica adults on wheat differed significantly according to the tested insect species, application concentrations and storage times. For S. oryzae and T. confusum, there was no significant difference between adult mortality rates on wheat grains exposed to 900 ppm concentration of Demite® and Detech® for 14 days during all storage periods. Although there was a statistically significant difference between the mortality rates of S. oryzae and T. confusum adults on wheat grains exposed to 600 ppm concentration of Demite® and Detech® for 14 days and 900 ppm concentration of Demite® and Detech® for 7 days during all storage periods, the differences between the mortality rates obtained at storage periods of DE-treated grains was negligible (for S. oryzae and T. confusum