ABD'nin Obama dönemi Orta Doğu politikası: Irak, Suriye ve Libya örnekleri
The USA's Middle East policy during Obama period: The cases of Iraq, Syria and Libya
  1. Tez No: 654330
  2. Yazar: SERKAN ÖMER ABBASİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışmada, Obama dönemi ve sonrasında ABD'nin Ortadoğu ve spesifik olarak Irak, Suriye ve Libya politikaları incelenmiştir. ABD'nin Ortadoğu'ya yönelik politikası ağırlıklı olarak neoklasik realizmin varsayımları ve Amerikan Grand Stratejileri çerçevesinde analiz edilmiştir. Obama döneminde ABD'nin Ortadoğu ve spesifik olarak Irak, Suriye ve Libya politikaları incelenirken; birey, devlet ve sistem düzeyinde analiz yapılmıştır. Obama dönemiyle birlikte dünyanın tek kutuplu yapıdan çok kutuplu/kutupsuz bir yapıya geçtiği savunulmuştur. Amerikan sisteminin, kamuoyunun ve liderin dış politikadaki karar alma sürecine etkisi incelenmiştir. Obama'nın ABD içindeki sorunları çözmeye çalıştığı, kaya gazına önem vererek enerjide önemli bir atılım gerçekleştirdiği ve dünya genelindeki terör tehdidini sona erdirmek istediği değerlendirilmiştir. Çalışmada konunun uzmanı olan kişilerle röportajlar gerçekleştirilmiş, söylem analizi yapılmış (2010 ve 2015 Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde sık vurgulanan kelimelerin sayısal olarak toplamı alınmıştır) ve betimsel istatistik yönetimiyle Suriye krizinde karşı karşıya gelen ABD ve Rusya arasında güç karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca askeri güçler de karşılaştırılmıştır. Obama'nın ikinci döneminden itibaren, ABD'nin Ortadoğu'daki krizler karşısındaki çekimser yaklaşımının Trump döneminde de devam ettiği savunulmuştur. Trump'ın, Suriye ve Libya'da benzer bir yaklaşım sergilemesine rağmen İran, Suudi Arabistan ve İsrail'le ilişkiler konusunda Obama'dan kısmen farklı bir tutum izlediği belirtilmiştir. Çalışmada Ortadoğu'daki gelişmelere müdahil olan aktörlerin, Irak, Suriye ve Libya'daki politikaları analiz edilmiştir. Son olarak Suriye ve Libya'daki krizlerin çözümüne ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the USA's Middle East and specifically Iraq, Syria and Libya policies were examined Obama period and post Obama Era. The policy of the USA towards the Middle East has been analyzed mainly within the framework of the assumptions of neoclassical realism and American Grand Strategies. While analyzing the Middle East and specifically Iraq, Syria and Libya policies of the USA during the Obama period; analysis was made at the level of individual, state and system. It has been argued that with the Obama period, the world changed from a unipolarity to a multi-polar / non-polar structure. The impact of the American system, the public and the leader on the decision-making process in foreign policy was examined. It is evaluated that Obama is trying to solve the problems in the USA, has made a significant leap in energy by giving importance to shale gas and wants to end the terrorist threat worldwide. In the study, interviews were conducted with the experts, the discourse analysis was made (The numerical sum of words frequently emphasized in the 2010 and 2015 National Security Strategy was taken) and the power comparison was made between the USA and Russia, who faced the Syrian crisis with descriptive statistics management. In addition, it has been also military powers were compared. It has been argued that since the second period of Obama, the abstaining approach of the USA against crises in the Middle East continued in the Trump period. Although Trump has taken a similar approach in Syria and Libya, it is stated that he has a slightly different attitude towards Obama regarding relations with Iran, Saudi Arabia and Israel. In the study, the policies of the actors involved in the developments in the Middle East were analyzed in Iraq, Syria and Libya. Finally, suggestions have been made regarding the solution of the crises in Syria and Libya.